Zarezervovat

Průvodce po Stockholmu

Nádherné švédské hlavní město Stockholm je zcela obklopeno vodní plochou

I když se rozprostírá na 14 ostrovech, jež spojuje 57 mostů, působí relativně uceleným dojmem a dá se snadno projít pěšky. Světově známé historické staré město Gamla Stan působí jako magnet na turisty z celého světa, kteří se kochají krásami pohádkových budov, úzkých dlážděných uliček a majestátních paláců. Příkrým protikladem je naopak moderní, elegantní Stockholm, který udává směr evropské módě a kulinářství.


Pohled na palác Drottningholm zasazený na vlastním soukromém jezeře s krásnými upravenými zahradami.
Drottningholmský palác

Tento působivý palác ze 17. století, zapsaný v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je nejdůležitějším dochovaným švédským královským palácem. Budova byla ovlivněna tehdejším francouzským novobarokním stavebním slohem a byla postavena na objednávku královny Hedviky Eleonory. Palác vystavěl významný švédský architekt Nikodém Tessin starší. Tato zajímavá památka stojí za návštěvu už kvůli čínském pavilonu, úchvatným zahradám a majestátnímu palácovému divadlu.

 

Tranquil waters and the rocky outcrop of the famous Stockholm Archipelago.
Stockholmské souostroví

Stockholmské souostroví sestává z asi 30 000 ostrovů, ostrůvků a skalnatých útvarů, které jsou ideálním místem pro procházky či průzkumné výpravy. Rozkládá se v Baltském moři ve vzdálenosti zhruba 80 km na východ od města. Drsná původní krajina se snoubí se zalesněnými ostrovy, skalnatými útesy i písečnými plážemi.

 

Vydejte se na některé z mnoha neobydlených ostrovů a ostrůvků – možná tam narazíte na starobylé vesnice, kde se začínají zabydlovat noví usedlíci. Jedním z nejlepších způsobů, jak se na souostroví dostat, je zarezervovat si hromadně organizovanou plavbu nebo se tam v létě vydat na mořském kajaku.  Mnoho výletů po souostroví je možné si zamluvit ve Stockholmu; loď vás na místo dopraví přímo z centra.

Zblízka pohled na Skyview ve Stockholmu.
SkyView

Lanovka SkyView, která vás dopraví do výšky 130 m. n. m., představuje jedno z nejvíce vzrušujících stockholmských lákadel. Dvě skleněné gondoly SkyView, z nichž každá má kapacitu 16 osob, se pohybují okolo vnější strany světově největší kulovité stavby, která nese název Ericsson Globe.

 

Návštěvníci se mohou z vrcholku kochat impozantními panoramatickými pohledy na město. Gondoly odjíždějí každých 10 minut a nelze si je dopředu zarezervovat. Celá cesta trvá přibližně půl hodiny. 

Moderna Museet
Muzeum moderního umění (Moderna Museet)

Pro milovníky moderního umění je návštěva muzea Moderna Museet naprostou nutností. Najdete v něm jednu z předních evropských uměleckých sbírek dvacátého století, která vás provede jednotlivými desetiletími až po současnost. Můžete zde zhlédnout díla Picassa, Dalího, Derkerta nebo Matisse.

 

Moderna Museet leží na ostrově Skeppsholmen, a i když se nachází v samotném srdci Stockholmu, je to tiché místo obklopené přírodou. Budovy navrhl světově uznávaný španělský architekt Rafael Moneo.  

Zblízka Vasa Galleon v Museo Vasa, Oslo, Norsko.
Muzeum Vasa

Muzeum Vasa se pyšní světovým unikátem –jedinou dochovanou galérou ze 17. století. Loď je z více než 95 % původní, včetně neskutečně propracovaných dřevěných plastik, vyřezaných do vnějších panelů plavidla. Tato obrovská válečná loď, dlouhá skoro 70 metrů, se potopila uprostřed stockholmských vod na své první plavbě v roce 1628. Ze dna moře byla vyzdvižena o 333 let později, v roce 1961.

 

Její pečlivá rekonstrukce trvá už skoro 50 let, v současné době se opravy úspěšně blíží k závěru. Tématem hlavní výstavy je příběh počátků slavné galéry a rekonstrukce života na její palubě. Určitě by si ji tedy neměli nechat ujít milovníci námořnictví.

 

Abstraktní rozostřený záběr interiéru švédské restaurace.
Pro gurmány

Stockholm získal pověst hlavního města kulinářství. Kvalitní nabídku jídel, připravovaných z přirozených surovin, najdete v mnoha městských restauracích a bistrech. Důraz se klade na různorodost tradičních čerstvých, nakládaných či uzených mořských plodů, jako je například sleď, langusta nebo losos.

 

Pokud raději dáváte přednost zvěřině, můžete ochutnat losa nebo soba. V posledních letech kvapem dochází díky multikulturním vlivům i k obohacování místní gastronomie a vzniká nový hybridní styl. Zahraniční vlivy dodávají tradičním švédským pokrmům nový kabát a nesporně vybízí k ochutnávce.