Glasriket

Ve švédské skleněné říši je toho tolik k vidění!

 

V angličtině je to Křišťálové království nebo Skleněná říše. Ve švédštině je to Glasriket a rozkládá se na území Smålandu od města Växjö na západě po Kalmar na východě. Na konci 19. století se v tomto regionu nacházelo úctyhodných 77 skláren, což je také jeden z důvodů, proč se očividně jedná o jednu z hlavních turistických destinací oblasti, která každoročně do Glasriketu přiláká milion návštěvníků.

 

Když Anders Koskull a Georg Bogislaus Staël von Holstein, dva zahraniční důstojníci v armádě Karla XII., založili v roce 1742 sklářskou firmu, neměli ani tušení, na začátku čeho stojí. Téměř o 400 let později se v oblasti stále nachází více než tucet skláren a ateliérů a jejich továrna zůstává nejstarší ve Švédsku. Na jejich počest bylo pojmenováno i město. Vydejte se do Kosta Body, prohlédněte si pece, které se zapalují již od 18. století, a navštivte horké dílny, kde designéři úzce spolupracují s řemeslníky. Zúčastněte se prohlídky s průvodcem, který vám tento starobylý proces podrobně vysvětlí, nebo navštivte Glascenter a zkuste si sklo sami vyfouknout.

 

Malebné městečko Kosta je jen jednou ze skupiny vesnic, které tvoří Království, a je také domovem umělecké galerie Kosta Boda, uměleckého hotelu a safari parku (turistická společnost roku v Kronobergu v roce 2021). Tímto dvousethektarovým parkem v pralese se můžete projet a bavit se pozorováním zubrů, divokých prasat, muflonů, jelenů, daňků a losů. Ti se volně pohybují ve svém přirozeném švédském prostředí a park usiluje o cirkulární udržitelnost, takže se jedná o zodpovědnou turistiku v tom nejlepším světle.

 

Lesy jsou samozřejmě jedním z nejpozoruhodnějších přírodních bohatství této oblasti. Městečka rozesetá po celém regionu vám poslouží jako základna pro objevování Smålandu – přesně tak to ve Švédsku chodí. V mytických lesích najdete stovky přírodních rezervací a tisíce jezer a řek. Pěší turisté jsou zde ve svém živlu, protože oblast nabízí spoustu stezek různých délek i obtížností. Stovky kilometrů značených tras vás provedou starými lesy a kolem klidných jezer. Oblast je také vyhledávaným cílem rybářů a v zimě sem s oblibou míří lyžaři.

 

Pokud chcete opravdu zažít přírodu se vším všudy, pak je Švédsko jedním z nejlepších míst na světě pro kempování ve volné přírodě. Podle pravidel této země si můžete postavit stan na jakémkoli pozemku, který není v blízkosti domu nebo není obhospodařován – to je jedna z velkých zdejších výhod, která přináší skutečnou svobodu pro další poznávání. Můžete také sbírat květiny, houby a lesní plody. Småland je známý jako „Jedlá země“ a místní jídelníčky jsou inspirovány ekologickými potravinami. Můžete si je sami najít, uvařit si je venku nebo ochutnat jejich chutě v místní restauraci. Na malebných místech v okolí jsou k vidění rustikální stoly a můžete si dokonce objednat venkovní stolování, které je zcela jedinečné.

 

Ve městech Emmaboda, Lessebo, Uppvidinge i Nybro, které je hlavním městem regionu, se můžete těšit na tradiční švédskou pohostinnost. Pokud budete mít příležitost, zúčastněte se tradičního večírku zvaného Hyttsill (doslova „sleď z horké dílny“), při kterém si můžete vychutnat tuto místní pochoutku i tradiční zábavu s mistrovskou ukázkou foukání skla. Hyttsill se podává s křupavou slaninou, uzenou vepřovou klobásou a brusinkovou marmeládou. Mňam!

Ve švédské skleněné říši je toho tolik k vidění!

 

V angličtině je to Křišťálové království nebo Skleněná říše. Ve švédštině je to Glasriket a rozkládá se na území Smålandu od města Växjö na západě po Kalmar na východě. Na konci 19. století se...

Číst více Číst méně

Vyberte si trasu...

Vyrazte do Glasriketu

Od 83.20€ za jednosměrnou cestu, vozidlo a řidičem

Vyberte si trasu...

Vyrazte do Glasriketu

Od 83.20€ za jednosměrnou cestu, vozidlo a řidičem

Prozkoumat více destinací

 • Göteborg

  Proslulý svými kanály, širokými bulváry stíněnými stromy, kavárnami a skvělými nákupy – v Göteborgu si užijete spoustu dobrodružství!

 • Stockholm

  Říká se mu „Kráska na vodě“ a není divu – Stockholm je úžasné a živé město, kde je toho tolik k prozkoumání!

 • Sälen

  Sälen je rájem lyžařů i úžasnou celoroční destinací s krásnou přírodou, jezery a stezkami.

 • Åre

  Åre je proslulé skvělými lyžařskými sjezdovkami, obchody, restauracemi a bary a má skutečně velkoměstskou atmosféru.

 • Småland

  Pokud jezdíte na kole, vyrážíte na pěší túry, jezdíte na kánoi nebo rybaříte, přírodu ve Smålandu si zamilujete, je to „opravdové Švédsko“.

 • Halland

  Krásný Halland na západním pobřeží Švédska se může pochlubit skvělými a různorodými jídly, úchvatnou krajinou a ještě lepším golfem!

 • Öland

  Švédský letní ostrovní ráj! Neobvyklá destinace, plná přirozené a jedinečné krásy.

 • Skåne

  Malý co do velikosti, velký co do přírodních krás. Skåne je rájem pro turisty, trekaře a milovníky přírody.

 • Värmland

  Ať už milujete vzrušující dobrodružství nebo klid a pohodu přírody, ve Värmlandu si přijdete na své!

 • Dalsland

  „Švédská jezerní provincie“ je ideální pro milovníky přírody díky dechberoucí scenérii a pohodové atmosféře.

 • Västervik

  Švédské město, kde se léto tráví nejlépe, je plné atrakcí, vynikajícího jídla a kultury a je výjimečným místem k návštěvě.

 • Vysoké pobřeží

  Vraťte se k přírodě při návštěvě pobřeží Höga kusten a užijte si nejlepší švédský venkovní život a rustikální kouzlo. 

 • Malmö

  Pobřežní město s přímořskou atmosférou, muzei k prozkoumání, eklektickými obchody a živou kulturní scénou.

 • Kalmar

  Vydejte se na cestu do minulosti v tomto krásném historickém městě.  Prozkoumejte zdejší hrad, dlážděné uličky a malebné staré město. 

 • Karlskrona

  Objevte bohatou historii a kulturní dědictví, stejně jako úchvatnou přírodní krásu tohoto souostroví. 

 • Idre Fjäll

  Okouzlující Idre Fjäll s krásnou přírodou, skvělými lyžařskými a turistickými trasami je ideální celoroční destinací.

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.