Glasriket

Ve švédské skleněné říši je toho tolik k vidění!

 

V angličtině je to Křišťálové království nebo Skleněná říše. Ve švédštině je to Glasriket a rozkládá se na území Smålandu od města Växjö na západě po Kalmar na východě. Na konci 19. století se v tomto regionu nacházelo úctyhodných 77 skláren, což je také jeden z důvodů, proč se očividně jedná o jednu z hlavních turistických destinací oblasti, která každoročně do Glasriketu přiláká milion návštěvníků.

 

Když Anders Koskull a Georg Bogislaus Staël von Holstein, dva zahraniční důstojníci v armádě Karla XII., založili v roce 1742 sklářskou firmu, neměli ani tušení, na začátku čeho stojí. Téměř o 400 let později se v oblasti stále nachází více než tucet skláren a ateliérů a jejich továrna zůstává nejstarší ve Švédsku. Na jejich počest bylo pojmenováno i město. Vydejte se do Kosta Body, prohlédněte si pece, které se zapalují již od 18. století, a navštivte horké dílny, kde designéři úzce spolupracují s řemeslníky. Zúčastněte se prohlídky s průvodcem, který vám tento starobylý proces podrobně vysvětlí, nebo navštivte Glascenter a zkuste si sklo sami vyfouknout.

 

Malebné městečko Kosta je jen jednou ze skupiny vesnic, které tvoří Království, a je také domovem umělecké galerie Kosta Boda, uměleckého hotelu a safari parku (turistická společnost roku v Kronobergu v roce 2021). Tímto dvousethektarovým parkem v pralese se můžete projet a bavit se pozorováním zubrů, divokých prasat, muflonů, jelenů, daňků a losů. Ti se volně pohybují ve svém přirozeném švédském prostředí a park usiluje o cirkulární udržitelnost, takže se jedná o zodpovědnou turistiku v tom nejlepším světle.

 

Lesy jsou samozřejmě jedním z nejpozoruhodnějších přírodních bohatství této oblasti. Městečka rozesetá po celém regionu vám poslouží jako základna pro objevování Smålandu – přesně tak to ve Švédsku chodí. V mytických lesích najdete stovky přírodních rezervací a tisíce jezer a řek. Pěší turisté jsou zde ve svém živlu, protože oblast nabízí spoustu stezek různých délek i obtížností. Stovky kilometrů značených tras vás provedou starými lesy a kolem klidných jezer. Oblast je také vyhledávaným cílem rybářů a v zimě sem s oblibou míří lyžaři.

 

Pokud chcete opravdu zažít přírodu se vším všudy, pak je Švédsko jedním z nejlepších míst na světě pro kempování ve volné přírodě. Podle pravidel této země si můžete postavit stan na jakémkoli pozemku, který není v blízkosti domu nebo není obhospodařován – to je jedna z velkých zdejších výhod, která přináší skutečnou svobodu pro další poznávání. Můžete také sbírat květiny, houby a lesní plody. Småland je známý jako „Jedlá země“ a místní jídelníčky jsou inspirovány ekologickými potravinami. Můžete si je sami najít, uvařit si je venku nebo ochutnat jejich chutě v místní restauraci. Na malebných místech v okolí jsou k vidění rustikální stoly a můžete si dokonce objednat venkovní stolování, které je zcela jedinečné.

 

Ve městech Emmaboda, Lessebo, Uppvidinge i Nybro, které je hlavním městem regionu, se můžete těšit na tradiční švédskou pohostinnost. Pokud budete mít příležitost, zúčastněte se tradičního večírku zvaného Hyttsill (doslova „sleď z horké dílny“), při kterém si můžete vychutnat tuto místní pochoutku i tradiční zábavu s mistrovskou ukázkou foukání skla. Hyttsill se podává s křupavou slaninou, uzenou vepřovou klobásou a brusinkovou marmeládou. Mňam!

Ve švédské skleněné říši je toho tolik k vidění!

 

V angličtině je to Křišťálové království nebo Skleněná říše. Ve švédštině je to Glasriket a rozkládá se na území Smålandu od města Växjö na západě po Kalmar na východě. Na konci 19. století se v tomto regionu nacházelo úctyhodných 77 skláren, což je také jeden z důvodů, proč se očividně jedná o jednu z hlavních turistických destinací oblasti, která každoročně do Glasriketu přiláká milion návštěvníků.

 

Když Anders Koskull a Georg Bogislaus Staël von Holstein, dva zahraniční důstojníci v armádě Karla XII., založili v roce 1742 sklářskou firmu, neměli ani tušení, na začátku čeho stojí. Téměř o 400 let později se...

Číst více Číst méně

Vyberte si trasu...

Vyrazte do Glasriketu

Od 70 € jednosměrně, auto a řidič

Vyberte si trasu...

Vyrazte do Glasriketu

Od 70 € jednosměrně, auto a řidič

Odjezd
Návrat

Prozkoumat více destinací

 • Göteborg

  Proslulý svými kanály, širokými bulváry stíněnými stromy, kavárnami a skvělými nákupy – v Göteborgu si užijete spoustu dobrodružství!

 • Stockholm

  Říká se mu „Kráska na vodě“ a není divu – Stockholm je úžasné a živé město, kde je toho tolik k prozkoumání!

 • Karlskrona

  Objevte bohatou historii a kulturní dědictví, stejně jako úchvatnou přírodní krásu tohoto souostroví. 

 • Idre

  Okouzlující Idre s krásnou přírodou, skvělými lyžařskými a turistickými trasami je ideální celoroční destinací.

 • Sälen

  Sälen je rájem lyžařů i úžasnou celoroční destinací s krásnou přírodou, jezery a stezkami.

 • Åre

  Åre je proslulé skvělými lyžařskými sjezdovkami, obchody, restauracemi a bary a má skutečně velkoměstskou atmosféru.

 • Småland

  Pokud jezdíte na kole, vyrážíte na pěší túry, jezdíte na kánoi nebo rybaříte, přírodu ve Smålandu si zamilujete, je to „opravdové Švédsko“.

 • Halland

  Krásný Halland na západním pobřeží Švédska se může pochlubit skvělými a různorodými jídly, úchvatnou krajinou a ještě lepším golfem!

 • Öland

  Švédský letní ostrovní ráj! Neobvyklá destinace, plná přirozené a jedinečné krásy.

 • Skåne

  Malý co do velikosti, velký co do přírodních krás. Skåne je rájem pro turisty, trekaře a milovníky přírody.

 • Värmland

  Ať už milujete vzrušující dobrodružství nebo klid a pohodu přírody, ve Värmlandu si přijdete na své!

 • Dalsland

  „Švédská jezerní provincie“ je ideální pro milovníky přírody díky dechberoucí scenérii a pohodové atmosféře.

 • Västervik

  Švédské město, kde se léto tráví nejlépe, je plné atrakcí, vynikajícího jídla a kultury a je výjimečným místem k návštěvě.

 • Vysoké pobřeží

  Vraťte se k přírodě při návštěvě pobřeží Höga kusten a užijte si nejlepší švédský venkovní život a rustikální kouzlo. 

 • Malmö

  Pobřežní město s přímořskou atmosférou, muzei k prozkoumání, eklektickými obchody a živou kulturní scénou.

 • Kalmar

  Vydejte se na cestu do minulosti v tomto krásném historickém městě.  Prozkoumejte zdejší hrad, dlážděné uličky a malebné staré město. 

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.