Zarezervovat

Počasí ve Švédsku


Stockholm je nádherné město s krásnou architekturou postaven na sérii řekách a kanálech.

 

Zeměpisná šířka a výšková členitost mají za následek celkovou rozmanitost počasí ve Švédsku. Jedna šestina rozlohy Švédska se nachází za severním polárním kruhem, proto je v této zemi o něco chladněji než v České republice. Skandinávský poloostrov, na kterém se Švédsko nachází, je ovlivňován teplým Golfským proudem, který zajišťuje vcelku příjemné podnebí, a to zejména v letních měsících, kdy průměrná teplota v červenci dosahuje něco málo pod 20°C. Naopak v lednu je průměrná teplota -3°, což je o něco chladněji, než v Čechách.

 

 Stockholm je hlavní město Švédska a je kulturní, mediální, politické a ekonomické centrum Švédska.
polárním dnem a nocí

V části země, která leží v subarktickém pásu, se setkáme s polárním dnem a nocí, což znamená, že v létě slunce skoro nezapadá a v zimě téměř nevychází.

 

V letních měsících můžete zažít dlouhé bílé noci, a to už i ve Stockholmu, naproti tomu pokud cestujete do Švédska v zimě, připravte se na dlouhé šero, které vás bude provázet téměř po celý den. 

 Na severu Švédska je skvělým místem pro zobrazení polární záři
Polární Záři

Zimní měsíce se mohou zdát depresivní, avšak pokud chcete spatřit proslulou polární záři, máte největší příležitost právě v zimě u polárního kruhu. Slunce prakticky nevyjde, a pokud se vám poštěstí, tak shlédnete neuvěřitelný přírodní úkaz.

 

Nádherná zelená a červená barva se žlutými odlesky se rozprostře po obloze jako mohutné závěsy. Podle vědců vzniká tento jev díky nabitým částicím ze Slunce, které zachytí magnetické pole Země. Ty následně putují k pólům a při střetu s molekulami vzduchu svítí.

 Existují velké rozdíly mezi severem a jihem Švédska
Severní a Jižní

Teplejší počasí ve Švédsku lze očekávat na jihu země, chladnější naproti tomu na severu, neboť zde vane chladný arktický vzduch od Severního ledového oceánu.

 

Nejteplejší měsíce v roce jsou červenec a srpen, nejchladněji je od prosince do února. Zimy jsou tu dlouhé a vytrvalé, země se nachází pod sněhem a v podstatě v neustálém šeru.

 Navštivte západním pobřeží Švédska pro vaši příští dovolenou. Jeďte na prázdných silnicích a vyzkoušet všechny švédský venkov má nabídnout.
Západní Pobřeží

Srážky jsou zde také poměrně běžné, zejména v horských oblastech je počasí proměnlivé a deštivé.

 

Díky pohořím na jeho západním území je však Švédsko naštěstí chráněné před hodně chladnými a vlhkými atlantickými větry.

 

Zimní počasí ve Švédsku se značně liší podle toho, kde jste navštívili. Mírné, vlhké podmínky na západním pobřeží, studených a suchých podmínkách na severu a východě a mírnějších podmínek na jihu.
Švédská Cestovní

O spolehlivou a pohodlnou dopravu do této neobyčejné země se vám postará společnost Stena Line.

 

Ale pozor, pokud se vydáte do Švédska za cestováním, vybavte se do chladnějšího a vlhčího počasí, než jste zvyklí u nás, neboť zejména na horách se počasí může změnit z hodiny na hodinu.