Zarezervovat

Cestování po Švédsku


 Šťastný pár jízdy na výlet někde v irském venkově.
Autem

Jedním z nejlepších a nejpohodlnějších způsobů, jak se seznámit s krásami Švédska, je výprava vlastním autem. Švédsko je snem všech řidičů. Ani ve velkých městech se vám prakticky nestane, že byste uvízli v dopravní zácpě, silnice jsou kvalitní a dobře udržované, a když se vydáte na sever, jiné auto potkáte spíš svátečně. Pokud zamíříte do severní části země, dávejte pozor na soby, kteří se toulají krajinou. V odlehlých končinách jich žije víc než lidí, a kdybyste se s některým z nich srazili, zle se vám podepíše na autě a ještě podle zákona budete muset volat místní policii.

  
Co byste měli vědět, než vyjedete na švédské silnice

Abyste si mohli půjčit auto, potřebujete platný řidičský průkaz nebo mezinárodní řidičský průkaz.
Rychlostní limity jsou: 110 km/h na dálnici, 90 nebo 100 km/h na silnicích první třídy, 50 km/h v zastavěných oblastech a 70 km/h na ostatních místech.
Ve Švédsku se povinně svítí 24 hodin denně.
Pneumatiky s hroty pro jízdu na sněhu a ledu se smí používat v období od 1. října do 30. dubna.

 

Na kole

Některé části Švédska jsou pro cyklisty doslova jako stvořené. Sportovci, kteří nová místa nejraději poznávají ze sedla kola, si rozhodně přijdou na své ve Stockholmu, v Malmö, Göteborgu, jižních provinciích a na Gotlandu.

 

K dispozici je řada dobře značených národních cyklotras. Ty vedou po zvláštních cyklostezkách, klidných silnicích nižších tříd a po zpevněných krajnicích některých silnic prvních tříd, kde je pruh pro cyklisty oddělen bílou čarou. Většina velkých měst je protkána sítí cyklostezek, které často využívají i chodci. Kola lze zapůjčit v cestovních kancelářích, kempech, hostelech a specializovaných půjčovnách zhruba za 150 švédských korun na den. 

 Vlak pohybující se rychlostí na železniční trati.
Železniční doprava

Nejspíš vás nepřekvapí, že švédský systém veřejné dopravy patří k nejlepším v Evropě. Železniční síť je na jihu velmi hustá, nicméně pokud se chystáte na sever, měli byste vědět, že vlaky jezdí jen do důležitých měst. Do vzdálenějších, izolovanějších oblastí se ale obvykle dostanete autobusem. Cestování vlakem je mnohem méně náročné než řízení a je vynikající variantou pro každého, kdo chce projet velkou část země a přitom se kochat nádhernou krajinou.

 Zelená značka s slovo vstupenky na to na cihlovou zeď.
Jízdenky a ceny

Pokud po Švédsku chcete cestovat vlakem a máte hodně nabitý itinerář, nejvýhodnější pro vás bude jízdenka InterRail. Jízdenky na konkrétní trasy doporučujeme rezervovat předem – přijdou vás tak na podstatně méně peněz. Všechny jízdenky je možné rezervovat online nebo v nástupní stanici. 

Linka Inlandsbanan

Uvažujete o tom, že byste ve Švédsku strávili léto? Jestli ano, rozhodně si nesmíte nechat ujít linku Inlandsbanan, která jezdí na jedné z nejkrásnějších železničních tras v Evropě. Z pohodlí vagónu budete moci obdivovat zdánlivě nekonečnou nedotčenou krajinu středního a severního Švédska a rozlehlé přirozené lesy. A když budete mít štěstí, vlak zastaví u některého z velkých jezer daleko od civilizace a vy se v něm v letním horku budete moci osvěžit. Cesta začíná ve středošvédském městě Mora, pokračuje do severního Norska a přes střední Norsko se vrací zpět do Švédska. Je jen na vás, jestli absolvujete celý okruh nebo někde na trase vystoupíte.

 Trenér jede po silnici v suché odpoledne.
Autobusová doprava

Máte na výpravu do Švédska omezený rozpočet? V tom případě cestujte autobusy. Levně a bezpečně vás zavezou až do vaší cílové destinace. Větší města v jižní a centrální části země spojuje dobrá síť expresních autobusových linek a ze Stockholmu jezdí rychlé dálkové autobusy i do odlehlejších měst na severu. Upozorňujeme ale, že dálkové autobusy jsou pomalejší než vlaky a také jezdí méně často. Na většinu míst se dostanete autobusy společnosti Swebus Express, která obsluhuje 150 zastávek po celém Švédsku. Děti a mladí lidé do 25 let, studenti s platným studentským průkazem a senioři nad 64 let mají nárok na 20% slevu.

 

 Zelená značka s slovo vstupenky na to na cihlovou zeď.
Jízdenky a ceny

Autobusy jsou skvělou volbou na kratší přejezdy po Švédsku a pro cestovatele, pro které je nižší cena důležitější než rychlost, jsou skvělým řešením i na dlouhé trasy. Jízdenky do všech destinací zakoupíte online nebo v nástupní stanici. V pátek a sobotu jsou spoje dražší než v ostatní dny, protože o víkendech jsou linky vytíženější.