Zarezervovat

Autem po Švédsku

Pokud se rozhodnete udělat si autem výlet po Švédsku, okusíte dříve nepoznanou svobodu

Zajeďte si do neznámých končin, prozkoumejte krásy švédské přírody a zažijte dobrodružství. Dálnice i silnice jsou dobře udržované. Celých 1 600 km cest je sjízdných, od hor arktického severu až po nížiny a jižní zemědělské oblasti Skåne – i když za pár dní se vám asi nepodaří projet všechno, protože oblasti nedotčené přírody jsou skutečně rozlehlé.

 


North Sweden Mountains
Severní Švédsko

Jednou z nejlegendárnějších a nejznámějších destinací severního Švédska je určitě Icehotel v Jukkasjärvi. V této obrovské umělecké budově, která byla na břehu řeky Torne celá postavena z ledu a sněhu, můžete strávit noc či dvě. Je to nesmírně tiché a poklidné místo. Pokoj si však budete muset rezervovat předem, protože se jedná o oblíbený cíl cest zamilovaných párů.

 

Národní park Abisko Nachází se v severní části země a je považován za jednu z mála evropských lokalit, kde se zachovala původní divoká příroda. Jeho dechberoucí scenérii a drsnou horskou krajinu můžete obdivovat až do vzdálenosti 200 km za polárním kruhem. Ať už se rozhodnete odpočívat, nebo se zúčastnit jednoho z mnoha nabízených výletů po krajině, můžete si být jisti, že na cestu do dalekých severních končin budete ještě dlouho vzpomínat.

 

Sweden West Coast
Trasa po západním pobřeží Švédska

Strávit dovolenou projížděním západního pobřeží v pohodlí vlastního auta je pro mnohé dovolenou snů. Není divu. Při cestě na sever od Göteborgu po prázdných dálnicích míjíte poklidná jezera, borové lesy, tradiční venkovské domky, malebné rybářské vesničky a skalnatá úbočí. Nejvhodnější pro cestování do této oblasti je doba kolem „Midsommaru“, svátku slunovratu.

 

Můžete strávit den projížďkou na kajaku a pozorováním tuleňů, poobědvat mořské plody, tak jedinečné svou čerstvostí a chutností, že snad nemají v Evropě konkurenci, můžete si vyzkoušet plovoucí saunu nebo si dopřát lázeň plnou mořských řas. Ať tak, či onak, cestování po švédském pobřeží bude pro vás nezapomenutelným zážitkem.

Swedish Countryside
Střední Švédsko

Na cestě po středním Švédsku určitě nesmíte minout Starou Uppsalu, kde se nachází starobylé královské pohřebiště, staré přibližně 2000–3000 let. Toto místo je důležitou součástí švédských dějin, protože Stará Uppsala bývala sídlem prvních pravěkých švédských králů.

 

Za návštěvu také rozhodně stojí rozlehlé jezero Siljan, které vzniklo před zhruba 370 miliony lety po pádu meteoritu. Dnes se k němu sjíždějí ti, kteří touží po oddechu v jeho poklidném okolí a kteří si v kraji Dalarna nechtějí nechat ujít oslavy starobylých vánočních svátků a slunovratu.

Ales Stenar Stones
Jižní Švédsko

Jedno z nejzajímavějších míst, kam se můžete po cestě jižním Švédskem vydat, je ostrov Gotland, nacházející se jižně od východního pobřeží. Dá se objet za pár hodin, a protože se jeho nížinatý povrch od švédské pevniny velmi liší, dýchne tu na vás úplně jiná atmosféra. Visby, hlavní město ostrova, je středověkou národní kulturní památkou, zapsanou od roku 1995 v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Některé části města včetně opevnění pocházejí už z 12. století.

 

Při cestě autem po jižním Švédsku byste také rozhodně neměli minout Alesovy kameny. Tento monument vznikl kolem roku 600 a sestává z 59 vzpřímených kamenů, tvořících 67 metrů dlouhou „loď“. O původním účelu kamenů existuje mnoho teorií – nám se zamlouvá ta, podle níž šlo o sluneční kalendář, podobný anglickému Stonehenge.