Zarezervovat

Malmö, staré město s nadčasovou duší

Třetí největší švédské město, kterému se něžně přezdívá „město parků“

Malmö se může řadit k nejkosmopolitnějším a nejsvéráznějším švédským městům. Hodně se podobá městům v kontinentální Evropě a běžný severský stereotyp v něm na každém rohu narušují blízkovýchodní tržiště, italské kavárny a neotřelé bary kypící životem.


 fasáda jedné z Malmových velkých budov ve starém městě
Historické Malmö

Projděte si středověkou část města a seznamte se blíže s jeho historií a místní kulturou. Začněte u radnice z roku 1546, na hlavním náměstí Stortorget. Pokračujte k nedalekému kostelu sv. Petra, jehož stavitelé se inspirovali kostelem sv. Marie v německém Lübecku; to jen dokládá, jak blízké byly v minulých staletích vztahy mezi jihošvédským a severoněmeckým regionem. Potom se stočte zpátky a přes jeden z mnoha krásných městských parků, Slottsparken (Hradní park), dojděte až k hradu Malmöhus. Ten byl dokončen v roce 1537 a sloužil převážně jako věznice. Později v něm bylo zřízeno muzeum. Tam si můžete prohlédnout nejen historickou expozici, ale i výstavu moderního umění.

 Budova Turning Torso v Malmö je slavná ikona
Turning Torso

K nejatraktivnějším částem Malmö patří starý přístav, který prošel zásadní modernizací. Dominuje mu 52patrový mrakodrap nazvaný „Turning Torso“, který navrhl Santiago Calatrava. „Torso“ obklopují nové obytné domy, sídlí tu nadějné technologické firmy a funguje tu spousta restaurací a kaváren. Po nábřeží si můžete vyjít ke staré loděnici, kde je dnes Stapelbädden, jeden z nejlepších evropských skateparků, který každoročně hostí řadu akcí. V létě je to ideální místo k odpočinku. Můžete tu jen tak pozorovat cvrkot nebo se samozřejmě vykoupat v oceánu.

 Most Öresunds spojující jižní Švédsko a Dánsko
Most přes Öresund

Tento most, po němž se jezdí od roku 2000, spojuje Švédsko s Dánskem a Kodaní a z nábřeží v Malmö je na něj opravdu úchvatný pohled. Je dlouhý neuvěřitelných 16 km a podstatně zjednodušil silniční a železniční dopravu mezi Kodaní a Malmö. Fanouškům televizní tvorby bude jistě povědomý z mnoha populárních temných skandinávských kriminálních seriálů, především ze seriálu „Most“.

 Barista nalil řemeslnou kávu
Nejlepší káva v Malmö

Vynikající espreso, jaké v Malmö prakticky nemá konkurenci, vám naservírují v kavárně Solde v ulici Regementsgatan. Obsluha si s vámi ochotně popovídá o posledních novinkách, kterými právě žijí milovníci kávy, a potom si můžete prohlédnout nejnovější díla místních umělců rozvěšená po zdech. Jezdíte rádi na kole? V tom případě si rozhodně vyhraďte čas i na projížďku městem. Cyklistika je další vášní přátelských majitelů kavárny, a tak vám tu určitě doporučí ty nejlepší trasy.

Jak do Malmö?

Plánujete se vydat do jižního Švédska ze severní Evropy? Můžete nasednout na trajekty společnosti Stena Line vyplouvající ze severoněmeckých přístavů Rostock nebo Sassnitz, které vás vezmou do Trelleborgu. Odtud můžete objevovat všechny krásy jižního Švédska. A proč nezvolit pobyt v Malmö, které je odsud jen 30 minut jízdy autem či autobusem?

oceán se západem slunce