Zarezervovat

Göteborg, námořní hlavní město Švédska

Největší město Skandinávie, které není hlavním městem!

Göteborg je druhým největším městem Švédska a byl založen na řece Göta na nádherném západním pobřeží této země. Je to pozoruhodný přístav s bohatou námořní historií. Proslul svými kanály, které v 17. století vybudovali holandští obchodníci. Město lemují bulváry s alejemi stromů a úzké uličky pro pěší, ve kterých najdete spoustu kaváren, restaurací, barů a místních i mezinárodních obchodů.

Göteborg je velmi zelené město, v němž je hojnost parků se stromy, které se nacházejí v centru i mimo něj. Objevte na lodi bezpočet ostrůvků, které tvoří souostroví při pobřeží, nebo navštivte historické pevnosti a hrady. Pokud máte rádi dobrodružství, můžete se také věnovat řadě outdoorových aktivit, které jsou skvělé pro jednodenní výlety.


 tramvaj na klidné ulici v Göteborgu
Avenyn

Avenyn je nepochybně nejznámější göteborskou ulicí, která spojuje náměstí Kungsportsplatsen a Götaplatsen. Se svými restauracemi, bary a kavárnami je tepnou nočního života v Göteborgu. V horní části širokého bulváru se přímo před muzeem umění tyčí socha boha moří Poseidóna, která připomíná blízkost oceánu.

Malý ostrov s dřevěným domem v klidné vodě na souostroví
Souostroví

Opusťte na chvíli shon velkoměsta a vypravte se na dobrodružný výlet na souostroví obklopující Göteborg.

Zarezervujte si jeden z malých trajektů, jež ostrovy spojují s městem, a projděte si půvabné vesničky, zapadlé pláže a krásnou přírodní krajinu, která je pro západní pobřeží Švédska tak typická.

Hledáte nějaké pěkné místo k poklidnému rybaření? V tom případě se před zpáteční cestou do Göteborgu rozhodně zastavte v restauraci Brännö Värdshus na ostrově Brännö. Její nabídka mořských specialit je vyhlášená a zbožňují ji i domorodci!

 hlavní nákupní oblast v Gothenburgu, Haga, má dlážděné kamenné ulice a malé butiky
Nákupy

Pokud rádi trávíte čas nakupováním, je pro vás Göteborg tím pravým místem. V ulicích v centru města je spousta obchodů mezinárodních značek, obchodních domů a malých butiků.

O švédské módě, jedinečném stylu výzdoby interiéru a dalších převažujících trendech se můžete dozvědět více ve třech souběžně vedoucích ulicích Södra Larmgatan, Vallgatan a Kungsgatan.

Až je projdete, zamiřte do čtvrti Haga, pěší zóny, kde v dlážděných uličkách lemovaných dvoupatrovými dřevěnými domy s obchody řemeslníků, četnými hospůdkami a kavárnami snadno příjemně strávíte celé odpoledne.

 Žena při pohledu na umění v Galerii moderního umění, Gothenburg
Moderní umění

Nasedněte do jedné ze světle modrých tramvají, které město křižují, a vydejte se do göteborgských galerií moderního umění. Ať už se zajímáte o tradiční mistrovská díla, avantgardní výtvory nebo vernisáže, Göteborg nabízí spoustu vzrušujících galerií, do nichž můžete zavítat.

Když budete ve městě, rozhodně si nenechte ujít göteborgské muzeum umění. Patří k nejlepším ve Švédsku a je také třetím největším. Vystavuje věhlasné sbírky mezinárodních a skandinávských umělců.

Galerie Röda Sten a muzeum Hasselblad Centre jsou dva nejlepší umělecké prostory ve městě. Jsou plné starých klasických kusů i moderních uměleckých skvostů.

 Rybí trh Fiskekôrka uprostřed oblasti doku v Göteborgu zasazené na šířku kanálu Göte
Rybí trh Feskekörka

Göteborg leží na západním pobřeží Atlantského oceánu, a proto je známý i svými rybami.

Pochutnat si na nich můžete v restauracích v námořnickém duchu rozesetých po celém městě. Kromě nich si rozhodně nesmíte nechat ujít trh s rybami a ústřicemi Feskekörka. Byl postaven v roce 1874 a jednalo se o architektonický experiment městského architekta Victora von Gegerfelta. Nechal se inspirovat norskými dřevěnými sloupovými kostely a gotickými kamennými svatostánky. Chtěl vybudovat prostor bez sloupů, proto je zde dostatek místa, na kterém se mohou místní rybáři pochlubit svými denními úlovky. Rozhodně se jedná o jedinečný a výjimečný zážitek.

V horním patře se nachází Kajutan, plně licencovaná restaurace s mořskými plody, která nabízí pokrmy z lístku i jídlo s sebou. Její specialitou je krevetí sendvič velikosti XL. Na jaře a v létě si jídlo můžete dopřát na venkovní terase. Na jídelním lístku jsou pokrmy připravené z právě ulovených velkých sleďů, čerstvých humrů a dalších mořských živočichů. V samotném srdci Göteborgu se nachází úžasný starosvětský jarmark s kolotočem.

Přímo v srdci Göteborgu najdete nádhernou starou světovou zábavu s kolotočem.
Liseberg

Jste připraveni projet se na horské dráze vašeho života? Jestli ano, můžete den zakončit v 90 let starém zábavním parku Lisenberg s více než 40 atrakcemi.

Pokud jste do Göteborgu přicestovali v prosinci, nezapomeňte se zastavit v Lisenbergu a užít si kouzelný vánoční svět s vystoupeními, trhy a miliony světýlek.