Výstavy k 400. výročí města Göteborg

Oslavte 400. výročí města Göteborg!

Naplánujte si léto plné zábavy a spojte ho s oslavami druhého největšího města ve Švédsku

 

Říká se, že „lepší dříve nežli později“. S dvouletým zpožděním oslaví Göteborg v roce 2023 své400. výročí města. Pro takovou událost si město naplánovalo léto plné koncertů, výstav, festivalů, večírků a mnoho dalšího. O tohle rozhodně nebudete chtít přijít!

 

Cestuje s námi trajektem z Kielu nebo Frederikshavnu a dorazíte přímo do srdce města. Náš terminál se nachází na příhodném místě, takže se z lodi můžete vydat pěšky nebo autem přímo do víru zábavy. 

 

Oslavy se konají od 2. června do 3. září 2023.  Léto je naprosto dokonalé pro objevování jedinečného umění a kultury v Göteborgu, ale také zkoušení úžasného místního jídla, nádherných venkovních prostor a příjemných čtvrtí. Události související s oslavami výročí města tomu dodají ještě více nadšení, takže je to ten nejlepší čas, kdy si zamilovat tohle druhé největší švédské město. 

 

Pro kompletní seznam událostí souvisejících s oslavami výročí klikněte sem. Dále si můžete přečíst o některých hlavních událostech této dlouho očekávané narozeninové oslavy.

Výstavy k 400. výročí města Göteborg

Datum: Různá data do 31. prosince 2023

 

Letos, když Göteborg slaví své výročí, bude v centru pozornosti stát umění a historie. Výstavy budou připomínat čtyři století kultury Göteborgu a můžete si je prohlédnout v městských muzeích, galeriích, veřejných prostorech a dalších místech. Mezi hlavní taháky patří výstavy „400 let historie“ a „Na tom Göteborgu něco je“ ve Stadsmuseum v Göteborgu, což jsou vlastně přehlídky těch nejoblíbenějších (a nejvíc nesnášených) předmětů v tomto muzeu. Dále také „Geniální duše“ která vzdává hold ikoně street artu, Banksymu, a najdete ji v Eriksbergshallen, a mnoho dalších. Některé z výstav budou k vidění až do konce roku. Kompletní kalendář všech výstav najdete tady.

Muzeum v Göteborgu. Objevujte úchvatnou dávnou historii, jak se žilo v 19. století, vývoj moderního industriálního Göteborgu a jedinou vystavenou vikingskou loď ve Švédsku, Äskekärrsskeppet.
Jubileumsfirande v Göteborgu

Datum: 2.–3. června 2023

 

Výroční oslavy začínají úderem na Jubileumsfirande Göteborg, což je hudební a kulturní festival pro všechny věkové skupiny se vstupem zdarma. Ve městě se koná v rychle se rozvíjející čtvrti s názvem Frihamnen. Mezi vystupujícími se objeví široká škála vystupujících, ze kterých si každý vybere to své, například symfonický orchestr Göteborgu, místní indie-rockový trubadúr Jans Lekman, popová hvězda Sarah Klang, elektronické duo Hooja a další. Událost také navštíví švédská královská rodina, bude tu skvělé jídlo, tanec a mnohem víc. Je to narozeninová oslava, o kterou určitě nechcete přijít.

Jubileumsfirande v Göteborgu
Kulturhamnsfestival v Eriksbergu

Datum: 26.–27. srpna 2023

 

Trendy čtvrť Eriksberg se nachází na nábřeží, které se v posledních letech hodně mění a rozvíjí, ale své mořské historie se rozhodně nevzdala. Eriksbergs Kulturhamnsfestival jsou oslavy moře a událost spojená s plachtěním, kdy přístav zaplní lodě a molo ožije nejrůznějšími aktivitami a hudbou. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak poznat jedno z nejakčnějších míst ve městě plném jídla, kultury a zábavy. 

Kulturhamnsfestival v Eriksbergu
Kulturkalas v Göteborgu

Datum: 1.–3. září 2023

 

Na konci každého léta promění Göteborgs Kulturkalas (Festival kultury Göteborgu) náměstí a ulice města v jednu velkou party, kde se slaví všechno související s kulturou. Během této bezplatné události stojí ve středu pozornosti všechny typy vystupování – živá hudba, tanec, film, street art, řemeslné výrobky, komedie, poezie a spoustu dalších. Letos se festival koná v souvislosti s oslavami 400. výročí města Göteborg a očekává se téměř 700 000 návštěvníků hlavního festivalu i souvisejících událostí v rámci celého regionu. 

Kulturkalas v Göteborgu
Jubilejní průvod v Göteborgu

Datum: 2. září 2023

 

Co by to bylo za narozeniny bez průvodu? Závěrečný víkend oslav výročí Göteborgu bude zahájen ve velkém stylu, půjde se totiž na Jubilejní průvod. Prochází se centrem města z Gustafs Adolfs Torg Götaplatsen a celou akci doprovází tanec, hudba, alegorické vozy a mnoho dalšího, co připomíná dlouhou a krásnou historii.

Jubilejní průvod
Maraton Göteborgsvarvet

Datum: 3. září 2023

 

Jeden z nejoblíbenějších závodů pro běžce s názvem Göteborgsvarvet Marathon nabízí účastníkům závodu možnost prohlédnout si město z pouliční perspektivy. Desítky tisíc běžců se proženou kolem hlavních památek města a kanálů na obou stranách řeky. Závod je pro rok 2023 naplánován na oslavy výročí města Göteborg, takže letošní událost bude pro účastníky i diváky obzvlášť speciální.

Maraton Göteborgsvarvet
TAGY
  • Gothenburg

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.