Panorama města s Velkým přístavním kanálem a německým kostelem (Christinae Church) za soumraku v Göteborgu, Švédsko

Muzea, která v Göteborgu nesmíte minout

Po celém Göteborgu je k vidění umění, historie a mnohem víc

 

Göteborg je jedno z nejbohatších center umění, kultury, historie a vědy ve Skandinávii. Vzhledem k jeho historické architektuře, podpoře jedinečných umělců a hojnosti street artu se při procházce historickými ulicemi druhého největšího města Švédska budete cítit, jako byste procházeli živoucí galerií. 

 

Mnoho muzeí, která se v Göteborgu nachází, svědčí o dlouhodobé lásce města k umění a historii. V jejich sálech najdete starodávné artefakty a moderní mistrovská díla, pravěká stvoření i futuristickou vědu. Možná potkáte i opici. V Göteborgu si všechny věkové skupiny najdou to své v těch nejlepších muzeích, a při oslavách 400. výročí města v roce 2023 toho na ně čeká ještě víc díky speciálním expozicím. 

Header
Výstavy k 400. výročí města Göteborg
Body

V létě 2023, kdy Göteborg bude slavit své 400. výročí, bude v centru pozornosti stát umění a historie. Speciální výstavy budou připomínat historii Göteborgu a můžete si je prohlédnout v městských muzeích, galeriích, veřejných prostorech a na dalších místech. Mezi hlavní taháky patří výstavy „400 let historie“ a „Na tom Göteborgu něco je“ v Muzeu Göteborg, což jsou vlastně přehlídky těch nejoblíbenějších (a nejvíc nesnášených) předmětů v tomto muzeu. Dále také „Geniální duše“ která vzdává hold ikoně street artu, Banksymu, a najdete ji v Eriksbergshallen, a mnoho dalších.

 

Některé z výstav budou k vidění až do konce roku 2023. Kompletní kalendář všech výstav najdete tady

Image
Göteborg výročí 400 let
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Stadsmuseum Göteborg
Body

Stadsmuseum Göteborg (Muzeum Göteborg) se nachází v bývalém sídle Švédské Východoindické společnosti a mezi městskými kanály ho rozpoznáte hned. Výstavy v muzeu se zabývají zaznamenáváním vývoje života ve Švédsku, od pravěkých časů až do současnosti. Od módy k hudbě, od pradávných výprav Vikingů po průmyslové inovace, tady to žije uměním a historií. 

Image
Stadsmuseum a Christinae Kyrka u velkého přístavního kanálu v Göteborgu, Švédsko
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Konstmuseum Göteborg
Body

Konstmuseum Göteborg (Muzeum umění Göteborg) se slavnou fontánou se sochou Poseidona vítá návštěvníky do svých sálů připomínajících jeskyně a zároveň je ústředním bodem umělecké čtvrti města. V muzeu jsou vystaveny práce od světově proslulých umělců, jako je Picasso, van Gogh a Rembrandt, také od známých švédských umělců a dalších. O jeho bohatém množství maleb, soch, tapiserií a ostatních uměleckých předmětů se říká, že se jedná o jednu z nejlepších uměleckých sbírek v Severní Evropě. Ať už tu strávíte hodinu, nebo celý den, návštěva muzea je naprostou povinností pro všechny fanoušky umění. 

Image
Johner Bildbyra AB
+46 8 644 83 30
info@johner.se
sales@johner.se
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Naturhistoriska Museum Göteborg
Body

Přírodovědné muzeum Naturhistoriska Museum Göteborg se nachází na příhodném místě na kopci nad parkem Slottsskogen a najdete v něm pěkně zachovalá zvířata z období vývoje planety za posledních 3,8 milionu let. Nachází se tu zkamenělé kostry dinosaurů a další menší i větší tvorové z oceánů, savan a hor po celém světě. Muzeum je také domovem jednoho z nejznámějších obyvatel Göteborgu: 16metrového, zcela zachovalého velrybího mláděte. 

Image
Spokojená matka a dcera v muzeu zkoumají expozice z minulých století
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Universeum
Body

V Universeum ožívá věda. Návštěvníci se mohou odvážit na visuté lanové mosty a prozkoumat z nich několik pater krytého deštného pralesa, kde se prohání i opice a tukani, nebo navštívit úžasné akvárium, kde vám nad hlavou v průhledných nádržích plavou žraloci. Součástí prakticky zaměřeného muzea jsou také interaktivní exhibice věnované objevování vesmíru, zdraví a podobně. Tenhle zážitek bude taková zábava, že možná zapomenete, co všechno jste se v jednom dni naučili: trochu zoo, trochu laboratoř, trochu hřiště a všechno z toho parádní. 

Image
Šťastná rodina poblíž akvária v oceanáriu. Společné trávení času
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Muzeum Volvo
Body

Volvo je v identitě Göteborgu hluboce zakořeněné a do muzea této legendární automobilky by měli povinně zajít všichni nadšenci i nováčci. Historii značky Volvo mapuje více než 100 exponátů v podobě aut, autobusů, nákladních vozů a dalších vozidel a zaměřuje se na různé inovace společnosti v oblasti životního prostředí a bezpečnosti. Muzeum se brzy přesune do ultramoderního nového zařízení poblíž Liseberg, takže teď je perfektní chvíle podívat se do původního muzea značky Volvo, než se také stane součástí historie.

Image
DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT OLYMPUS
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Maritiman
Body

Muzeum Maritiman představuje jedinečný a interaktivní způsob, jak zjistit, nakolik zásadní dopad má moře a námořní kultura na město, a jak město ovlivňuje vodu. V tomto „živém muzeu“ na známém nábřeží města se podíváte do vnitřního prostoru ponorky nebo na palubu torpédoborce a při tom všem se budete dozvídat o historii přímořského života ve Skandinávii. Tak hurá na palubu, za zábavou, vzděláním a jedinečným způsobem, jak vdechnout historii život. 

Image
Pohled na přístav v Göteborgu
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Världskulturmuseerna
Body

Göteborg je součástí globální komunity a Världskulturmuseerna (Muzeum světové kultury) představuje způsob, jak prozkoumat a oslavit to, co lidé z celého světa dali místní komunitě a tradicím. Muzeum se nachází v úžasném moderním zařízení poblíž Liseberg a jeho výstavy často doprovází festivaly, hudba, jídlo a další zajímavé aktivity. Proto se jedná o jedinečný způsob, jak proniknout do tajů kultury a zároveň se dozvědět více informací o jejích dopadech a vlivu na danou oblast. 

Image
matka a dítě si v muzeu prohlíží starodávné amfory
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.