Aerial view of the beautiful coast at Malin Beg in County Donegal, Ireland.

To nejlepší, co vidět na irské Wild Atlantic Way

Na světě jsou road tripy, a pak je tu Wild Atlantic Way. Tahle 2 600 km (1 600 mil) dlouhá zájezdní trasa se táhne přes 9 hrabství podél atlantického pobřeží v Irsku. Proto místní kombinace starodávné historie, úžasných výhledů a vřelé pohostinnosti láká řidiče automobilů, motorek i karavanů. Stručně řečeno, Wild Atlantic Way je jednou z nejlegendárnějších destinací pro road trip na světě. 

 

Pojedete trajektem z Cherbourg do Rosslare, z Fishguard do Rosslare nebo z Holyhead do Dublinu a ocitnete se na prahu turistické trasy plné horských zákrut a západů slunce podél útesů. Tahle cesta by rozhodně neměla chybět na vašem seznamu vysněných výletů. Přinášíme jen některá z míst, která je potřeba nutně vidět v rámci Wild Atlantic Way, seřazená od severu po jih. Kam se odsud vydáte, už je jen na vás a vaší cestě. 

West Cork

Poloostrov Mizen v hrabství Cork představuje místo, kde se starodávný východ Irska setkává s trasou Wild Atlantic Way… a kde spolu minulost a současnost krásně žijí bok po boku. V jednu chvíli žasnete nad starověkým kamenným kruhem Drombeg nebo křišťálově modrou zátokou, hned na to objevíte malý ostrov nebo rybářskou vesnici plnou barev. Dopřejte si čas na pořádný nádech čerstvého vzduchu u Mizen Head, jehož bouřlivé břehy jsou hranicí nejjižnějšího bodu pevniny. Je to ideální místo, kde přemítat nad směrem budoucích věcí.

Západ slunce ve West Corku
Západ slunce ve West Cork, Irsko
Ring of Kerry

Zátočina známá jako Ring of Kerry je naprostou povinností pro všechny cestující na trase Wild Atlantic Way. Při cestě po poloostrově Iveragh se při projížďce přes horské průsmyky a podél pobřeží setkáte s rychlým sledem irské krásy, kam řadíme Ballycarbery Castle, ohromující útesy a písečné pláže. Pokud vám to počasí dovolí, navštivte Skellig Michael, klášter na ostrově plném papuchalků a jednu z památek zařazených na seznam UNESCO. Fanoušci Star Wars zříceniny poznají ze Star Wars: Síla se probouzí a Star Wars: Poslední z Jediů.

Krajina horské silnice, kopců a Atlantského oceánu. Ring of Kerry, Irsko. Cíl cesty
Ring of Kerry, Irsko
Poloostrov Dingle

Větrné pláže se táhnou až kam vaše oko dohlédne. Kužely světel tradičních majáků směřují do moře. Nehostinné jeskyně nabízejí pohled do minulosti, zato městečka plná barev vás přenesou zpátky do přítomnosti. Poloostrov Dingle má bohatou historii a překypuje „wow“ momenty. Je to místo, kde budete žasnout nad výhledy na hladinu moře a panoramaty Brandon Point. Mezi zajímavými místy najdete prehistorické ruiny i moderní lázně.

Dunquin Pier na poloostrově Dingle v Irsku.
Přístav Dunquin Pier na poloostrově Dingle v Irsku
Moherské útesy

Moherské útesy jsou druhou nejnavštěvovanější turistickou destinací v Irsku. Tyčí se do výšky 214 metrů nad Galwayským zálivem a již po tisíciletí slouží jako inspirace pro celou řadu hudebníků, básníků, filozofů a snílků. Projděte se po Cliff Walk pro opravdu neskutečný zážitek (západy slunce jsou obzvláště magické), a pokud vám to čas dovolí, vydejte se na plavbu na Aranské ostrovy. Nevynechejte blízký hrad Doonagore Castle a městečko Doolin, místo, které překypuje tradiční muzikou a příjemnými restauracemi.  

The Wild Atlantic Way, The Cliffs of Moher, The Burren Way hiking trail, The Burren, County Clare, Irsko
Moherské útesy v hrabství Clare, Irsko
West Clare/Burren

Jakmile si prohlídnete známé útesy, pokračujte dál za zážitky do tajuplné destinace West Clare známé jako Burren. Právě tady tisíce let staré vápencové útvary tvoří na pobřeží Atlantiku mozaiku připomínající povrch Měsíce. Najdete tu bohatství starodávných hradů a pevností, skalní věže, bujné lesy, pláže a pobřežní města plná života, jako je Kinvara. Tahle městečka vás radostně přivítají a připomenou vám, že se stále nacházíte na planetě Zemi.  

Hrad Dunguire, Kinvara, Co Galway, Irsko; Hrad obklopený klidným jezerem
Hrad Dunguire Castle v Kinvara, hrabství Galway, Irsko
Connemara

Badatele po regionu Connemara přitahuje ikonické opatství Kylemore Abbey, nádherný benediktinský klášter a hrad nacházející se na úpatí hor. Lákadla regionu Connemara ale nabízejí víc než tuto majestátní lokalitu a stejnojmenné hory. Podél skalnatého pobřeží najdete majáky a další malebné klenoty. Nevynechejte městečko Clifden vtěsnané mezi pobřeží a vrchovinu Twelve Bens. Toto místní „hlavní město“ je stejně přívětivé jako malebné. 

Panorama of Kylemore Abbey, beautiful castle like abbey reflected in lake at the foot of a mountain. Benedictine monastery, in Connemara, Ireland
Kylemore Abbey v Connemara, Irsko
Donegalský záliv

Pro mnohé návštěvníky představuje tento úsek Wild Atlantic Way obrovské překvapení. Navštívíte významná místa, jako je divoké Mullaghmore Head se zříceninou hradu a nekonečným množstvím ostrovů. Najdete tu ale také dlouhé úseky písečných pláží a přívětivá přístavní městečka. To, co byste tu nejvíc nečekali, jsou surfaři. Ve městech, jako je Bundoran, se střídá irské veselí s uvolněnou atmosférou surfařského městečka. Proto se z nich staly překvapivé magnety pro lidi hledající velké vlny spolu s těmi, kteří přijeli strávit pohodový čas u moře.

Velkolepá Tullan Strand, jedna z proslulých surfařských pláží v Donegalu, orámovaná malebnou kulisou poskytovanou pohořím Sligo-Leitrim. Široká plochá písečná pláž v hrabství Donegal, Irsko.
Tullan Strand v hrabství Donegal, Irsko
Pobřeží Slieve League

Po přesunu na sever se ocitnete zpátky v realitě, která vám připadá jako z jiného světa: místo se spoustou bažin, kde ze země vystupují podivné skalnaté stavby zvané dolmeny. Na pobřeží Slieve League najdete celou řadu úžasných míst, od ostrovního souostroví až po krásné městečko Killybegs. Největším lákadlem jsou však stejnojmenné útesy. Doslova. Na těchto křemencových útesech, tyčících se ve výšce 601 metrů nad burácejícími vlnami Atlantiku, ocení oslnivé výhledy pěší výletníci, horolezci i turisté jedoucí autem.

Slieve League, nejvyšší mořské útesy Irska, které se nacházejí v jihozápadním Donegalu podél této nádherné pobřežní jízdní trasy. Jedna z nejoblíbenějších zastávek na trase Wild Atlantic Way, Co Donegal, Irsko.
Slieve League, nejvyšší mořské útesy Irska nacházející se na jihozápadě hrabství Donegal
Poloostrov Inishowen

Poloostrov Inishowen, který se rozpíná v nejsevernější části Irska, představuje skutečně velkolepé zakončení vašeho výletu. Od oblázky pokrytého zálivu White Strand Bay po vrcholky Greenan Mountain, Inishowen prostupuje nádhera. Na cestě k Malin Head, místu, které vypadá, jako by to bylo na konci světa, potkáte hlučící vodopády, starodávné zříceniny a klidné pláže. Malin Head je opravdu divoká lokalita. Právě tam vás přírodní terasy Devils Bridge přivedou až tam, kde Atlantik vypadá, jako by nikdy nikde nekončil.  

Avšak u Malin Head není konec světa. Vaše cesta zpět k našim přístavům v Dublinu a Rosslare může vést přes úžasnou krajinu středního Irska. Nebo to otočte a prozkoumejte Wild Atlantic Way z jiného úhlu pohledu. Koneckonců tohle je trasa, kde odbočovat z cesty je důrazně doporučeno. 

Irská krajinná scéna se slunečním světlem prosvítajícím skrz mraky nad skalnatými útesy a oceánem v Malin Head v Irsku
Malin Head v Irsku
TAGY
  • Coast & nature
  • Ireland

Rychlá fakta

Quick Fact 1

Image
Title
Vzdálenost z přístavu Rosslare do Kinsale
Description

Z našeho přístavu v Rosslare vede k jižnímu výchozímu bodu Wild Atlantic Way cesta dlouhá 220 km/137 mil.

Quick fact 2

Image
Title
Vzdálenost z přístavu v Dublinu do Kinsale
Description

Dorazíte do Dublinu? Výchozí bod v Kinsale je 300 km/186 mil daleko po vyhlídkové cestě. 

Quick fact 3

Image
Title
Celková vzdálenost Wild Atlantic Way
Description

Celková vzdálenost k překonání celé Wild Atlantic Way je 2 600 km/1 600 mil... ale důrazně vám doporučujeme, abyste se nebáli oklik, a mohli tak objevovat krásy mimo hlavní cestu.

Quick fact 4

Image
Title
Nejoblíbenější atrakce
Description

Moherské útesy jsou nejoblíbenější zastávka na trase Wild Atlantic Way.

Quick fact 5

Image
Title
Největší město na trase Wild Atlantic Way
Description

Po cestě vás přivítá mnoho měst a vesnic, ale největší je krásné přístavní město Galway čítající 80 000 obyvatel.

Vybrané destinace k tomuto průvodci

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.