Kulturkalas v Göteborgu

Nejlepší události a festivaly v Göteborgu

Göteborgu se lidé rádi schází při velkých událostech. V tomhle tepajícím centru umění a kultury se vždy něco děje, od obrovských hudebních festivalů po vánoční trhy, závody a mnoho dalšího.

 

V roce 2023 se konají oslavy 400. výročí města, takže je to možnost zažít Göteborg, když to v něm skutečně žije. Ale tyhle velké oslavy se ve městě neodehrávají jen v důležitá data, protože v Göteborgu představují festivaly a setkání každoroční tradici. Tady jsou některé nejlepší a největší události, které doporučujeme během roku ve druhém největším městě Švédska navštívit. 

Göteborgsgirot

Největší cyklistický festival ve Skandinávii s názvem Göteborgsgirot láká cyklisty všech úrovní a dovedností, aby se v průběhu května zúčastnili a soupeřili na nejrůznějších trasách a závodech. Gran Fondo Göteborg je závod ze všech nejznámější: trasa dlouhá 150 km vede městem a okolní krajinou. Göteborgsgirot představuje díky svým 50 km a 60 km dlouhým trasám a festivalové vesničce v parku Heden, kde to velmi žije, lákadlo pro příležitostné cyklisty i závodníky. V roce 2023 se událost bude konat ve dnech 27.–28. května.

Profesionální cyklistický závod
Kulturkalas v Göteborgu

Na konci každého léta promění Göteborgs Kulturkalas (Festival kultury Göteborgu) náměstí a ulice města v jednu velkou party, kde se slaví všechno související s kulturou. Během této bezplatné události stojí ve středu pozornosti všechny typy vystupování – živá hudba, tanec, film, street art, řemeslné výrobky, komedie, poezie a spoustu dalších. Očekává se, že festival přiláká až 700 000 návštěvníků a koná se 1.–3. září 2023. 

Portrét veselé hipsterské dívky v klobouku, která vidličkou krmí svého přítele a při tom sedí na skládací židli. Rozostřený vousatý muž a dívka v brýlích jedí a usmívají se
Jubileumsfirande v Göteborgu

Ve dnech 2.–3. června Göteborg zahájí své 400. výročí oslav na Jubileumsfirande Göteborg. Jedná se o festival pro všechny věkové skupiny se vstupem zdarma, koná se ve čtvrti s názvem Frihamnen a nabízí zajímavý a rozmanitý hudební lineup. Mezi vystupujícími se objeví například symfonický orchestr Göteborgu, místní indie-rockový trubadúr Jans Lekman, popová hvězda Sarah Klang, elektronické duo Hooja a další. Událost také navštíví švédská královská rodina, bude tu skvělé jídlo, tanec a mnohem víc. Tohle je narozeninová oslava, o kterou určitě nechcete přijít.

 

Oslavy výročí ale netrvají jen jeden víkend. Podívejte se na kalendář událostí souvisejících s oslavami výročí města Göteborg, protože v něm najdete kompletní seznam událostí, výstav a dalších informací o oslavách ve dnech 2. června až 3. září. 

Kapela hrající moderní hudbu, skládající se ze zpěváka a kytaristy, hraje na večírku na střeše nebo na koncertě
Maraton Göteborgsvarvet

Jeden z nejoblíbenějších běžeckých závodů s názvem Göteborgsvarvet Marathon nabízí účastníkům závodu možnost prohlédnout si město z pouliční perspektivy. Desítky tisíc běžců se proženou kolem hlavních památek města a kanálů na obou stranách řeky. Závod je pro rok 2023 naplánován na oslavy výročí města Göteborg 3. září, takže letošní událost bude pro účastníky i diváky obzvlášť speciální. 

skupina běžců, sportovců, běží městský maraton
West Pride

Každý červen se koná West Pride, radostná oslava komunity LGBTQ Göteborgu. Ve dnech 5.–11. června 2023 se po celý týden bude v rámci festivalu oslavovat umění a kultura, kdy vše zahájí průvod plný barev. Kompletní seznam letošních událostí, mezi které patří koncerty, výstavy a spousta dalšího, najdete na webu West Pride.  

Lidé mávají vlajkami LGBTQ gay pride na pochodu solidarity
Way Out West

Největší letní událost v Göteborgu je hudební festival Way Out West, který láká tisíce lidí do bujného parku Slottsskogen na víkend plný hudby světové úrovně nejrůznějších žánrů. V roce 2023 se festival bude konat ve dnech 10.–13. srpna a vystoupí na něm například průkopníci žánru Brit-pop Blur, švédské superhvězdy Håkan Hellström a Tove Lo, legenda 80. let Devo a další. Koncerty v rámci Slottsskogen jsou ale pouhým začátkem. Každý večer totiž festival pokračuje s názvem Stay Out West na nejrůznějších místech ve městě a trvá až do svítání.

 

Jako bonus pro letošní rok na počest oslav 400. výročí města Göteborg Way Out West 4. června ovládne pódium Göteborgs Jubileumsfirande a uvede bezplatné vystoupení určené všem věkovým skupinám. Pro kompletní lineup sledujte web výročí.

Pár sleduje koncert na venkovním hudebním festivalu, pohled zezadu, jeviště a diváci na pozadí
Vánoční trhy

Každý rok se různá místa a čtvrti po celém Göteborgu, a vlastně celém Švédsku, promění na prázdniny v zimní říši divů. Vánoční trhy jsou v Göteborgu obrovské. V rámci samotného města si užijete v populární čtvrti Haga horkou čokoládu, jedinečné dárky, hudbu, co zahřeje u srdce, a vánoční veselí. Zábavní park Liseberg se zase promění v severní pól, kde se koná jeden z největších vánočních trhů ve Skandinávii. Ať už zůstanete ve městě, nebo se vydáte za jeho hranice, po celou sezónu na vás všude čekají vánoční radosti. 

Krásná dospělá dívka s šálkem horkého nápoje na vánočním trhu v Drážďanech, Německo
Filmový festival v Göteborgu

Každý leden Göteborg zaujme své místo v hledáčku kamer kinematografie, protože se tu koná 10denní Filmový festival Göteborg. V rámci každoročního festivalu, kdy se kina po celém městě promění v události s červeným kobercem pro filmové nadšence, na vás čekají projekce světových premiér, interaktivní události, večírky, pop-upy a další.

červený koberec a bariéra u vstupu před slavnostním zahájením

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.