Landscape view of Quiraing mountains on Isle of Skye, Scottish highlands, United Kingdom

Nejlepší místa pro road trip na skotském divokém západě

Západní pobřeží Skotska nabízí vše, co je na Skotsku kouzelné – od vysočiny a ostrovů po hrady, lihovary, místa natáčení filmů a další. Neminou vás tu legendární silnice procházející drsnou divočinou. Dobrodružství začněte plavbou do Cairnryanu se Stena Line. Projeďte Ayrshire a jeďte po pobřežní cestě Argyll Coastal Route, pak se napojte na North Coast 500 a jeďte po ní až do Durness. Jakmile se dostanete na vrchol Skotska, je jen na vás, zda se vydáte zpět, nebo budete pokračovat!

Hrad Castle, Ayrshire

Hrad Culzean z 18. století byl postaven pro rodinu Kennedyů, jeden z nejstarších klanů ve Skotsku, jehož původ lze vysledovat až k Robertovi I. Skotskému. Tenhle hrad je skutečně okouzlující a skvěle využívá prostředí na vrcholu útesu, kde ho obklopují honosné zahrady. Uvnitř zámku spatříte okázalé oválné schodiště, které se rozhodně nepodobá ničemu, co jste doposud viděli. Pokud se vaše děti potřebují vydovádět po sledování příliš mnoha starých věcí, zamiřte do zábavních parků Adventure Cove a Wild Woodland nacházejících se přímo na pozemku hrad.

Culzean Castle in Scotland perched on a mountainside near the water
Loch Lomond a národní park Trossachs

Loch Lomond je největší vnitrozemský vodní úsek v Británii a zároveň představuje ideální místo k procházkám a prozkoumávání malebných vesniček, jako je Luss. Pro ty nejlepší výhledy zamiřte na vyhlídku An Ceann Mòr v Inveruglas. Chcete-li jezero zažít na vlastní kůži, vodní autobus vás přepraví mezi jednotlivými moly, a dokonce si můžete vzít na palubu své kolo. I tady je spousta kopců, na které se dá vylézt – možná je čas pokořit vaše první Munro? 

Reflections of Loch Lomond, Scotland
Loch Fyne, Inverary a Kilmartin

Nejdelší jezero ve Skotsku, Loch Fyne, se táhne 64 kilometrů do vnitrozemí od Sound of Bute. Vydejte se do Inverary, odkud můžete nejlépe objevovat kouzlo jezera, a také prozkoumat stejnojmenné vězení a hrad. Nedaleko v Kilmartin Glen objevíte pozůstatky starověké doby bronzové. Pro ještě více historie navštivte pevnost Dunadd, která pravděpodobně fungovala jako sídlo skotských piktských králů a hlavní město starověkého království Dalriada. 

The ancient site of Temple Wood at Kilmartin Glen, Argyll, Scotland. In use since the Neolithic, or Stone Age from about 5,000 years ago.  The ring of standing stones around a cobbled area an inner marker stones surrounds a central cist or stone lined burial chamber.
Oban a Vnější Hebridy

Oban je brána do ostrovního světa a také rybářské město a centrum pro trajekty, které se odsud plaví na hebridské ostrovy Mull, Coll, Barra a Islay. V létě je oblíbenou prázdninovou destinací a podávají se tu skvělé mořské plody. Užijte si úžasný výhled na pobřeží z věže McCaig’s Tower, navštivte hrad Dunollie, domov předků klanu McDougallů, nebo se trajektem vydejte na ostrovy a seznamte se s místními komunitami, jako je Jura nebo Iona.  

Scenic View over Oban in Scotland
Glen Coe, Fort William a Ben Nevis

Fort William je propagované jako hlavní město skotského outdooru. Je to to pravé místo, odkud můžete vyrazit už jenom výš. Nad městem se tyčí Ben Nevis a v okolí je mnoho hor Munro, které lákají turisty. V Nevis Range Mountain Experience si v sezóně můžete zalyžovat nebo se projet na horském kole. Pokud to zní příliš náročně, můžete se vydat na 15minutovou jízdu lanovkou na vrchol Aonach Mòr.  
 

Ačkoli hory v Glen Coe nejsou tak vysoké, někdo tvrdí, že místní kopce a údolí jsou hezčí – zvláště vesnice samotná. Ale ať už se vydáte kamkoli, najdete tu spoustu způsobů, jak být aktivní. Širší okolí je také populárním místem pro natáčení, v okolí se například natáčel film Skyfall s Jamesem Bondem. A pokud sedí ve vašem autě nějaký fanoušek Harryho Pottera, nesmíte odsud odjet bez zastávky u viaduktu Glenfinnan – právě tudy totiž jezdí vlak do Bradavic svou překrásnou cestu z nástupiště 9 a ¾! 

Ben Nevis from Corpach, Lochaber, Scotland
Wester Ross a ostrov Skye

Z Fort William je to na úchvatný ostrov Skye pouhých 161 kilometrů a cesta vede přes most v Kyle of Lochalsh. Pokud jste někdy chtěli spatřit skalní útvar Old Man of Storr nebo navštívit palírnu Talisker, tohle je vaše příležitost. Cestou zpět na pevninu se zastavte na hradě Eilean Donan a poté najeďte na asi nejslavnější úsek North Coast 500. Na cestě k Applecross pojedete zákrutami a zatáčkami Bealach na Bà. Je to nezapomenutelná jízda, kde spatříte jasné výhledy na ostrov Skye, ostrovy Rum a Vnější Hebridy – snad vám počasí bude přát! Ale pozor, tato cesta není vhodná pro obytné vozy, karavany ani nezkušené řidiče.

Mountain panorama with sun in Scotland, Isle of Skye - Old man of storr
Beinn Eighe a Gairloch

Úchvatné Torridon Hills tyčící se do skotského nebe vás ohromí. Objevujte je v národním parku Beinn Eighe nacházejícím se v srdci Wester Ross. Tohle je domov starodávných borových lesů, děsivých horských hřebenů a orlů skalních, ale najdete tu i méně náročné procházky, které vás zavedou mezi stromy a do vesničky Kinlochewe.  
 
Dále na severu se nachází krásné pláže v Gairloch, například Big Sand (Velký písek) s příhodným názvem, také výhled na Minch a souostroví Hebridy a muzeum umístěné v bezpečí jaderného bunkru. Tohle místo také představuje začátek Hebridean Whale Trail (Hebridské velrybářské stezky), iniciativy na podporu dostupného pozorování velryb z pevniny s nízkým dopadem na životní prostředí.  

View to Beinn Eighe, Highlands, Scotland
Durness a Sutherland

Hrabství Sutherland, které tvoří velkou část cesty North Coast 500, je plné klikatých silnic, divoké krajiny a prázdných pláží s průzračně tyrkysovou vodou. Durness je skvělé místo, kam se můžete vydat za procházkami po pobřeží a geologickou zajímavostí blízké jeskyně Smoo. Cestou na sever se můžete zastavit u nejvyššího britského vodopádu Eas a’ Chual Aluinn. Je to náročný výšlap, ale výhledy z vrcholu na Assynt jsou skutečně působivé.

Durness Beach, Lairg, Highlands, Scotland
Inverness a národní park Cairngorms

To, jak se z Durness dostanete zpět do Cairnryanu, záleží na vás. Můžete se vrátit stejnou cestou, nebo se vydat rychlejší cestou přes Inverness, národní park Cairngorms, Stirling a Glasgow. Je to kus cesty, konkrétně 443 kilometrů, ale po cestě navštívíte Loch Ness, Aviemore, Balmoral a hrad Stirling, takže si myslíme, že vám za to ta cesta bude stát! A pokud si chcete dovolenou opravdu prodloužit, můžete se také vydat po North Coast 500 z Durness přes Caithness a John O’Groats do Inverness, a až poté se vydat domů.

Ruins of Urquhart Castle by Loch Ness

Rychlá fakta

Distance from Cairnryan to Culzean Castle

Image
Title
Vzdálenost z Cairnryanu ke hradu Culzean
Description

Z Cairnryanu ke hradu Culzean je to 53 km

Distance from Cairnryan to Fortwilliam

Image
Title
Vzdálenost z Cairnryanu do Fortwilliam
Description

Z Cairnryanu do města Fort William je to 294 km

Distance from Cairnryan to Durness

Image
Title
Vzdálenost z Cairnryanu do Durness
Description

950 km, při návštěvě destinací uvedených v tomto průvodci.

Best season to go

Image
Title
Kdy je nejlepší se sem vydat
Description

Léto sem přivádí turisty a komáry, zato zima znamená nepříznivé počasí. Mnoho atrakcí se navíc od listopadu do března uzavře. Ale pokud zbožňujete horské aktivity a dorazíte sem připraveni, budete tu mít co dělat po celý rok.

Know before you go

Image
Title
Co je potřeba vědět před cestou
Description

Části této trasy vás zavedou na North Coast 500. Je důležité cestu předem naplánovat, je třeba v kteroukoli roční dobu očekávat náročné podmínky při řízení a problematické počasí. Rezervujte si ubytování s dostatečným předstihem!

Vybrané destinace k tomuto průvodci

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.