Zarezervovat

Město Malmö

Malmö, třetí největší švédské město, leží v nejjižnějším cípu země a při cestě po Skandinávii byste jej stoprocentně neměli vynechat.

Je známé jako město parků, kromě zeleně tu ale najdete i světoznámé moderní stavby, historické památky a živou plážovou kulturu – to vše na jednom místě. Vzkvétající Malmö se už odpoutalo od své průmyslové minulosti a vyrostlo v moderní město s bohatým kulturním děním, které jde s dobou a má co nabídnout návštěvníkům nejrůznějšího založení.


Světově proslulá ikonická budova Turning Torso v Malmö.
Západní přístav a Turning Torso

K nejatraktivnějším částem Malmö patří starý přístav, který prošel zásadní modernizací. Dominuje mu 52patrový mrakodrap nazvaný „Turning Torso“, který navrhl Santiago Calatrava. „Torso“ obklopují nové obytné domy, sídlí tu nadějné technologické firmy a funguje tu spousta restaurací a kaváren. Po nábřeží si můžete vyjít ke staré loděnici, kde je dnes Stapelbädden, jeden z nejlepších evropských skateparků, který každoročně hostí řadu akcí. V létě je přístav Västra hamnen ideálním místem pro odpočinek. Můžete tu jen tak pozorovat cvrkot nebo se samozřejmě vykoupat v oceánu.

Světově proslulá budova Stortorget v Malmö, Švédsko.
Historické Malmö

Projděte si středověkou část města a seznamte se blíže s jeho historií a místní kulturou. Začněte u radnice z roku 1546, na hlavním náměstí Stortorget. Pokračujte k nedalekému kostelu sv. Petra, jehož stavitelé se inspirovali kostelem sv. Marie v německém Lübecku; to jen dokládá, jak blízké byly v minulých staletích vztahy mezi jihošvédským a severoněmeckým regionem. Potom se stočte zpátky a přes jeden z mnoha krásných městských parků, Slottsparken (Hradní park), dojděte až k hradu Malmöhus. Ten byl dokončen v roce 1537 a sloužil převážně jako věznice. Později v něm bylo zřízeno muzeum. Tam si můžete prohlédnout nejen historickou expozici, ale i výstavu moderního umění.

Most Oresund spojující Dánsko s jižním Švédskem.
Most přes Öresund

Tento most, po němž se jezdí od roku 2000, spojuje Švédsko s Dánskem a Kodaní a z nábřeží v Malmö je na něj opravdu úchvatný pohled. Je dlouhý neuvěřitelných 16 km a podstatně zjednodušil silniční a železniční dopravu mezi Kodaní a Malmö. Fanouškům televizní tvorby bude jistě povědomý z mnoha populárních skandinávských kriminálních seriálů, především ze seriálu „Most“.

Barista připravuje lahodnou mléčnou kávu se slavnou květovou formací nahoře.
Nejlepší káva v Malmö

Vynikající espreso, jaké v Malmö prakticky nemá konkurenci, vám naservírují v kavárně Solde v ulici Regementsgatan. Obsluha si s vámi ochotně popovídá o posledních novinkách, kterými právě žijí milovníci kávy, a potom si můžete prohlédnout nejnovější díla místních umělců rozvěšená po zdech. Jezdíte rádi na kole? V tom případě si rozhodně vyhraďte čas i na projížďku městem. Cyklistika je další vášní přátelských majitelů kavárny, a tak vám tu určitě doporučí ty nejlepší trasy.

Jak do Malmö?

Cestujete do jižního Švédska ze severní Evropy? Využijte trajekty společnosti Stena Line, které vás pohodlně převezou ze severoněmeckých přístavů, Rostocku nebo Sassnitzu, do švédského přístavu Trelleborg. Odtud se do Malmö dostanete autem nebo autobusem za 30 minut.