Sally Gap Wicklow Way Irelands Ancient East

Deset nejlepších míst na starodávném východě Irska

V okouzlujících kulisách starodávného východního Irska (Ancient East) se odehrály tisíce let historie. Ať už Keltové, křesťani, vikingové nebo lidé žijící ve viktoriánském období, ti všichni tu zanechali svou stopu. Při irském road tripu z Dublinu do Corku objevíte některé z nejvýznamnějších oblastí a úchvatnou krajinu tohoto státu, zatímco budete odkrývat vrstvy historie této přívětivé země.

Dublin

V tomto skvělém městě začíná a končí mnoho návštěv Irska, jednoduše proto, že je tu tolik možností toho, co dělat. Od Book of Kells na Trinity College v Dublinu až po Guinness Storehouse, tady si turisté mohou dosyta užít bohatou irskou kulturu. Muzem irské emigrace s názvem EPIC je ideální výchozí bod, pokud hledáte cesty svých předků, a národní irské muzeum vám zase představí irskou archeologii a historii. S místními obyvateli se setkáte při prohlídce jídel, prohlídce hospod nebo čtenářské prohlídce, ale snažte se tu nezdržet moc dlouho. Přece jen při road tripu jde o najeté kilometry, takže ať zjistíte, co je vás čeká tam dál. 
 

Iconic landmarks - The Campanile of Trinity College at Dublin, Ireland
Newrange a hrad Trim, hrabství Meath

Hodinu severně od Dublinu se nachází jedno z nejpůsobivějších neolitických nalezišť na světě s názvem Newgrange. 5200 let starou průchozí hrobku v údolí Boyne postavili farmáři v době kamenné. Postarali se taky o to, aby průchod a vnitřní komnaty byly dokonale sladěné s vycházejícím sluncem o zimním slunovratu. Poskočte o několik tisíc let vpřed a podívejte se na největší anglo-normanské opevnění v Irsku, hrad Trim. Je natolik působivý, že si ho Mel Gibson vybral jako místo natáčení filmu Statečné srdce. Jistě vás to nepřekvapí.

Newgrange passage tomb in the Boyne valley
Zahrada Irska, hrabství Wicklow

Wicklow je místo známé jako zahrada Irska, protože se tu pěstuje spoustu místní úrody, ale má také svou divokou stránku. Národní park Glendalough představuje skvělé místo, kam od všeho uniknout. Jsou tu pěší stezky vedoucí kolem klášterních věží z 6. století a také jezera třpytící se ve slunečním světle. Zapomenout nesmíme ani na hlasité vodopády. Pro uhlazenější krásu se vydejte do Powescourt Estate, jedné ze tří nejkrásnějších zahrad na světě dle National Geographic. A pro zcela odlišný pohled na věc vyzkoušejte Beyond the Trees Avondale, procházku v korunách stromů vysoko nad zelení, kde se na tento region podíváte z ptačí perspektivy. A to nejlepší? Dolů se můžete celou cestu sklouznout. 
 

Glendalough monastic ruins at Wicklow Mountains National Park, Ireland
Pláž Curracloe a národní park irského dědictví, hrabství Wexford

V hrabství Wexford se nachází šest pláží oceněných modrou vlajkou, takže se jedná o ideální místo pro ty, co si chtějí užít dovolenou. Nejznámější je ale pláž Curracloe, kde Steven Spielberg natáčel scény vylodění v Normandii pro film Zachraňte vojín Ryana. Až si z noh smyjete písek, užijte si pobřežní kouzlo Wexfordu, ale také dokonalá městečka, jako je Enniscorthy. Co se týče historie, nikde ji neuvidíte tak komplexně, jako v národním parku irského dědictví, kde je zpracováno 9000 let irské historie na 16 replikách historických míst, jako jsou kruhové pevnosti, crannogy, vikingské domy a další. 

Curracloe beach
Maják Hook a Copper Coast

Až zamíříte dále na jih směrem ke Copper Coast, potkáte maják Hook, který je nejstarším funkčním majákem na světě a námořníky navádí už od 6. století. V současnosti si mohou návštěvníci po výstupu na věž pochutnat na lokálních dobrotách v místní kavárně. Až si dopřejete čerstvé jídlo a užijete pohled na oceán, pokračujte na západ do oblíbeného přímořského města Tramore, kde pláž dlouhá 5 km láká surfaře a windsurfaře. Pokud vás zajímá geologie a divoká zvěř, za zastávku stojí také globální geopark Copper Coast UNESCO.

Ireland hook lighthouse
Viking Triangle, Waterford

Waterford leží hodinu od Hook Head a je považován za první město v Irsku, které založili Vikingové. Skvělou polohu tohoto místa na břehu řeky spatřili už v 10. století. O více než 1000 let později se stále můžete projít po stopách Vikingů po jejich dlážděných uličkách a vylézt na věž Reginald, původně pevnost Vikingů. V několika muzeích známých jako Waterford Treasures objevíte vše od středověké historie po dějiny času, a dokonce i historii irské smuteční hostiny. A rozhodně odsud nesmíte odjet, aniž byste navštívili sídlo sklářství Waterford Crystal.

Reginald tower. City of Waterford, County Waterford, Ireland
Rock of Cashel, hrabství Tipperary

Nadešel čas vydat se do vnitrozemí podívat se na možná nejvýznamnější kopec v Irsku. Od starověkých králů po svaté patrony, ti všichni Rock of Cashel v hrabství Tipperary navštívili. Původně se jednalo o sídlo králů Munster, dnes je to nádherná sestava středověkých staveb, která propojuje mnoho kapitol z irské historie. V hrabství Tipperary stojí za návštěvu také spousta dalších hradů, včetně hradu Cahir, což je jedna z nejlépe dochovaných středověkých pevností v Irsku.

© Matthias Oesterle - 2009
Cobh a Midleton, hrabství Cork

Pobřežní město Cobh vás oslní svými barevnými domky a významnou rolí v historii. Jedná se o poslední přístav, kde zastavil Titanic. V Titanic Experience Cobh uslyšíte příběh 120 pasažérů, kteří se tu na nešťastnou loď nalodili. Nedaleko pobřeží se nachází ostrov Spike, domov svatých i hříšníků. Na něm najdete chrám, který byl ale původně vězení, a do tohoto irského Alcatrazu se dopravíte lodí. Přepadl-li vás hlad, v pátek není lepšího místa, kam se vydat najíst, než farmářský trh v Cobh. A jak to celé uzavřít? Panák irské whiskey bude to pravé – vydejte se do nedalekého města Midleton na prohlídku světoznámé palírny Jameson.

Impression of the St. Colman's Cathedral in Cobh near Cork, Ireland
Město Cork

Druhé největší město Irska je místo, kde končí starodávný východ a začíná trasa (Wild Atlantic Way). V přístavním multikulturním městě najdete trhy s potravinami, umělecké galerie a muzea, to vše s přátelskou atmosférou Corku. Dva kilometry proti proudu řeky byl v 16. století postaven hrad Blackrock, aby chránil přístav před piráty a nepřátelskými útoky. Nyní je to cenami ověnčená interaktivní astronomická výstava a perfektní místo pro cestování zpět v čase i prostoru.

St Patrick's Quay on the north channel of river Lee. Cork, Ireland
Hrad Blarney, hrabství Cork

Pro závěrečný zážitek starodávného irského východu navštivte hrad Blarney, který se nachází pouhých 20 minut od Corku. Polibte známý kámen výmluvnosti a možná, až dorazíte domů, proměníte své příhody z road tripu v moderní epos…teda pokud tu nezůstanete, až vás okouzlí divoká trasa kolem Atlantiku, Wild Atlantic Way.

Old celtic castle tower, Blarney castle in Ireland, old ancient celtic fortress

Rychlá fakta

Distance from Dublin to Cork

Image
Title
Vzdálenost z Dublinu do Corku
Description

Z přístavu v Dublinu do města Cork je to 314 km.

Distance from Rosslare to Cork

Image
Title
Vzdálenost z Rosslare do Corku
Description

Z Rosslare do Corku je to 192 km.

Distance via Ireland’s Ancient East route

Image
Title
Vzdálenost při cestě po starodávném východě Irska
Description

Z Dublinu do Corku je to 565 km, pokud pojedete na všechna místa uvedená v tomto průvodci.

Must eat

Image
Title
Co si dát na jídlo
Description

Blaa je obzvláštně měkká houska, kterou najdete pouze ve Waterfordu. Dopřejte si dokonalou snídani na roadtripu – dejte si ji s máslem nebo s horkou slaninou.

Must drink

Image
Title
Co si dát na pití
Description

V Corku dávají přednost vlastnímu pivu, lokálně připravovanému stoutu Murphy‘s Irish. Je ještě víc čokoládový než Guinness, ale který z nich si oblíbíte vy?

Vybrané destinace k tomuto průvodci

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.