Ruins of the ancient Dunseverick Castle atop the green cliffs of the Causeway Coast, Northern Ireland

Nejlepší místa, která na pobřežní cestě Causeway navštívit

Hledáte-li impozantní jízdu po pobřeží, která začíná a končí ve dvou městech plných života, těžko najdete nějakou lepší než pobřežní cestu Causeway (Causeway Coastal Route) v Severním Irsku. Určitě to není nejrychlejší cesta mezi Belfastem a Derry/Londonderry, ale je zdaleka nejkrásnější. Se středověkými hrady, úžasnými výhledy na oceán, malebnými vesnicemi a spoustou místních dobrot na cestě je to sice krátký, ale příjemný výlet, který vás zavede na nejznámější památky Severního Irska. A to nejlepší? Plavbou se Stena Line se dostanete přímo do počátečního bodu.

Belfast

Začněte svůj výlet oslavami jídla a kultury ve městě Belfast. Dlážděné ulice čtvrti Cathedral Quarter jsou plné hospod, restaurací, hudebních podniků a uměleckých galerií a všude dojdete pěšky. Nebo se seznamte s historií Severního Irska v Ulster Museum, kde najdete skvěle zpracované výstavy na téma konfliktu v Severním Irsku. Pokud dáváte přednost živé historii, na Black Taxi Tour se dostanete na zásadní místa, zdi míru a nástěnné malby, které se často dostávaly na přední stránky novin. Na východě města zase Titanic Belfast zachycuje teď už vzdálený ruch loděnic a osudovou cestu té nejslavnější, která tu kdy byla postavena. A pokud jste tu zrovna o víkendu, vybírejte si z řemeslných výrobků a pochutnávejte si na místních dobrotách na rušném trhu St George’s Market, který se nachází ve velké viktoriánské obchodní hale.

Belfast Cathedral Quarter, Cobbled Streets
Fotografie získána s laskavým svolením Tourism Northern Ireland
Hrad Carrickfergus a Gobbins

Z Belfastu zamiřte na sever do města Carrickfergus a po přímořské cestě pojedete kolem impozantního normanského hradu z 12. století. Zastavte se a prohlédněte si dochované středověké hradby a poté se vydejte do The Gobbins, přepracované dílo viktoriánského inženýrství, které doslova překlenuje hraniční prostor mezi pevninou a mořem. Visuté chodníky a tunely vytesané z čedičové skály se neskutečným způsobem proplétají po stěnách útesu. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete tu tuleně, delfíny, racky rodu Rissa nebo papuchalky. 

Gobbins Cliff Walk
Glenarm a Glens v Antrimu

Pobřežní cesta Antrim Coast Road vede zatáčkami kolem východního pobřeží Severního Irska a propojuje malebné pobřežní vesnice. Určitě se zastavte v Glenarm a navštivte stejnojmenný hrad, rodové sídlo rodiny McDonnell od 17. století. Rozlehlou usedlost obklopují cesty pro lesní procházky, krásná zahrada obehnaná zdí a velmi příjemná čajovna. Stačí vám 20 minut jízdy do vnitrozemí a dostanete se k velkolepému vodopádu v lesoparku Glenariff, často přezdívaném „klenot Glens“.

Glenarm Castle Co.Antrim Northern Ireland
Cushendun a Hra o trůny®

Stejně jako mnoho dalších míst podél pobřežní cesty Causeway, i malá vesnice Cushendun se stala lákadlem turistů díky své důležité roli v seriálu Hra o trůny® od HBO. Navštivte místo představující Bouřlivé krajiny a jeskyně, ve kterých se zrodilo „stínové dítě“, nebo se vydejte do vnitrozemí na cestu Dark Hedges, která byla v Západozemí využita jako Královská cesta. I když seriálu nefandíte, tyto lokality mají jedinečnou atmosféru, kde pocítíte jejich kouzlo.

Cushendun Village and Beach Co Antrim Northern Ireland
Ballycastle a ostrov Rathlin

Ballycastle je skvělou základnou, ze které můžete zkoumat Causeway Coast. Díky plážím, golfovým hřištím, kavárnám, hospůdkám a čerstvě uloveným rybám k čerstvě nakrájeným hranolkům má vše, co pro klidný pobyt potřebujete. Je to také místo, odkud se dostanete trajektem na Rathlin Island, jediný obydlený ostrov v Severním Irsku. Je tu jen několik aut a pár obyvatel, zato hodně divokých zvířat, takže většina návštěvníků míří do Rathlin Seabird Center na západním konci ostrova. Tady je domov největší kolonie mořských ptáků v Severním Irsku a od května do července také sídlo migrujících papuchalků. 

a pair of puffins sitting on a cliff together, great saltee island, ireland, europe
Ballintoy a lanový most Carrick-a-rede

Přístav v Ballintoy je tak malebný, jak jen je to možné, se strmou cestou vedoucí dolů k moři a spoustou skal trčících z moře a rozeklaných útesů matoucích pobřeží. Je snadné pochopit, že piráti a pašeráci v předchozích staletích tyto skryté zátoky využívali na maximum. Nedávno posloužily jako kulisy pro náladové Železné ostrovy v seriálu Hra o trůny® od HBO.  
Nedaleko odtud se každý nadšenec pro dobrodružství může vydat na lanový most Carrick-a-rede. Dřevěný chodník natažený vysoko nad Atlantským oceánem představuje krátký přechod ke skalnatému výběžku, kde získáte nezapomenutelný zážitek a také skvělou fotku.

in Northern Ireland rope bridge, Carrick-a-Rede
Bushmills a Giant's Causeway

Byli jste vůbec v Severním Irsku, pokud jste nenavštívili slavné čedičové sloupy Giant’s Causeway? Místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO na okraji Atlantského oceánu vyniká dramatickými útesy, potopenými loděmi Armada a spoustou velkých příběhů o tom, jak vzniklo 40 000 šestihranných sloupů. Nedaleké zachované město Bushmills je skvělým místem, kde chvíli pobýt a najíst se. A pro milovníky whisky je povinností prohlídka nejstarší licencované palírny whisky na světě v Bushmills.

Unesco heritage landscape of the Giant's Causeway in County Antrim. Tourism in Northern Ireland in the United Kingdom.
Portrush a hrad Dunluce

Hrad v Dunluce stojí již více než 800 let, a i když se nyní hroutí do moře, jeho legenda přežívá dál. Říká se totiž, že posloužil jako inspirace C.S. Lewisovi pro Cair Paravel v Narnii, a zároveň si zahrál v seriálu Hra o trůny® jako sídlo rodu Greyjoyů. Od hradu Dunluce pokračujte po pobřežní silnici až na pláž White Rocks, kde si můžete zaplavat nebo zasurfovat, a poté do Portrush. To je místo se skvělým jídlem a spoustou golfových hřišť. Právě tady, v Royal Portrush, se v roce 2019 konal The Open Chamiopnship a závodníci se tu opět utkají v roce 2025.

Ruined medieval Dunluce Castle on the cliff in Bushmills, Northern Ireland at sunset. Filming location of popular TV series
Portstewart a chrám Mussenden

Další z dlouhých zlatých pláží nacházejících se na pobřežní cestě Causeway, Portstewart, nabízí bonus v podobě výhledu na hory Donegal. Na této pro rodiny vhodné pláži se můžete věnovat plavání a bodyboardingu, nebo se vydat na procházku a dát si zmrzlinu. Ani v této části světa to nebudete mít daleko ke skvěle připravené kávě. Nad pláží se nachází ikonický chrám Mussenden – knihovna z 18. století inspirovaná Vestiným chrámem v Itálii. Jedná se o část sídla Downhill a už se tu nenachází knihy, ale stále nabízí nádherný výhled a jedná se o oblíbené místo pro svatby a procházky po útesech.

Portstewart Strand, Coleraine, Ireland - on a bright sunny day.
Derry/Londonderry

Posledním cílem tohoto výletu je Derry/Londonderry. Město s dramatickou historií nyní návštěvníci zbožňují pro jeho vřelou atmosféru, hudbu a festivaly a samozřejmě kvůli úspěšnému televiznímu seriálu Derry Girls. Pěší prohlídka je skvělý způsob, jak město poznat. Vydejte se od městských hradeb k mostu Peace Bridge. Nachází se tu spousta hospod a barů, kam můžete zajít na tradiční hudební koncert, nebo si naplánujte návštěvu na konec října a zažijte tu jedny z největších evropských oslav Halloweenu. Derry/Londonderry představuje perfektní místo k ukončení vašeho dobrodružství na Causeway Coastal Route, nebo perfektní místo, odkud se vydat na trasu Wild Atlantic Way, další velkolepý irský road trip, který čeká, až ho objevíte.

The Peace Bridge and Guild Hall in Londonderry / Derry in Northern Ireland

Rychlá fakta

Distance from Port of Belfast to Derry

Image
Title
Vzdálenost do Derry/Londonderry
Description

Vzdálenost z přístavu v Belfastu do Derry ~ Londonderry je 111 km, pokud zvolíte rychlejší vnitrozemskou trasu. Pokud se vydáte po pobřežní cestě Causeway a navštívíte místa uvedená v tomto průvodci, je to 217 km.

Main towns along the route

Image
Title
Hlavní města na cestě
Description

Carrickfergus, Larne, Ballycastle, Coleraine, Limavady, Derry/Londonderry.

Food fact

Image
Title
Zažeňte hlad…
Description

Chleba v Belfastu. O víkendu v Belfastu se zastavte na trh St George's Market na nejlepší Ulster fry, podávanou v jemné, moučné housce.

Vybrané destinace k tomuto průvodci

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.