Zarezervovat

Kodaň, esence skandinávské elegance!

Uvolněná, přívětivá, domácká, kulturní a pokroková

Kodaň je hodnocena jako jedno z nejlepších měst pro život a práci na světě. Víkendový pobyt tak musí rozhodně stát za to! Kodaň se rychle stává jednou z nejoblíbenějších destinací, a to nejen u obyvatel severských zemí, nýbrž turistů z celého světa. Toto živé město nabízí úžasný mix lidí, jídla, aktivit a pamětihodností.

Město je obklopeno vodou a rozkládá se na pobřežních ostrovech Sjælland a Amager, přičemž je spojeno s Malmö v jižním Švédsku (40 kilometrů východně) mostem Öresund, který je znám především z temného a drsného televizního seriálu „Most“.


 panoramatický výhled na Kodaň
Ve světové špičce

Nedávný průzkum ukázal, že Dánové jsou na prvním místě na světě v rovnováze mezi prací a osobním životem, a obecně se ví, že v Dánsku je kvůli řadě faktorů velmi vysoká kvalita života. Tím prvním, co stojí za povšimnutí, je skutečnost, že zdejší pracovní podmínky patří k nejlepším na světě. Zahrnují vysoké mzdy a začleňující sociální systém, podporu místních obyvatel i přistěhovalců. Druhým faktorem je pohodový každodenní život v Kodani. Jako příklad lze uvést, že každý zde mluví anglicky, autobusy i linky metra jezdí 24 hodin denně, což značně usnadňuje dojíždění za prací v nezvyklou denní dobu, a je zde nízká úroveň kriminality.

Kodaň není jen město cyklistů. Je to jedno z mála měst, kde počet kol převyšuje počet automobilů, a vlastně zde dochází k dopravním zácpám cyklistů! Pro návštěvníky města je velmi snadné žít jako místní – stačí naskočit na kolo a vydat se objevovat všechny krásy této skandinávské perly. Kodaň je skutečně kosmopolitní místo s lidmi z celého světa, kteří zde pracují, studují a poznávají ho jako turisté.


 okna ve starém domě v Kodani
Latinská čtvrť

Objevujte historii při bloudění ve spletitých a živých středověkých uličkách v okolí kodaňské univerzity, neogotické budovy postavené v roce 1836. Latinerkvarteret neboli Latinská čtvrť je známa svými pestrobarevnými budovami v ulici Mejlgade, ve které je i Juulův dům ze 17. století. Projděte se náměstím Pustervig, na němž sídlí světoznámé restaurace a trendy kavárny nabízející tradiční smørrebrød – lahodné otevřené sendviče!

Studentský život se nyní přesunul do čtyř nových kampusů v okolí města, ale tato oblast je i nadále typická svou živou atmosférou a spoustou butiků, kaváren a nočních klubů.

Na náměstí Kultorvet kdysi Dánové kupovali uhlí do kamen, proto mu místní říkají „uhelné náměstí“. Dnes je zde řada oblíbených knihkupectví a je samotné oblíbenou turistickou atrakcí.

 krásné světlo dánského návrháře
Design a Móda

Hlavními aspekty dánského designu je funkčnost, jednoduchost a elegance. Důležitá je také udržitelnost a často inspirace přírodními prvky. Šperky, móda, nábytek a architektura – to vše jsou oblasti, ve kterých dánští designéři vynikají.

Výtvory dánských designérů prosluly díky štíhlým liniím a propracovanosti po celém světě a začaly nabývat na oblibě ve 40. a 50. letech 20. století. V této době se lehký a jednoduchý styl dánského nábytku ukázal jako ideální doplněk k čistým liniím nového architektonického mezinárodního stylu.

Židle, lampy, stříbro, sklo a oblečení vyrobené v Dánsku se brzy poté stalo hitem mezi milovníky designu po celém světě. Mnoho těchto příkladů dánského designu z poloviny minulého století se nyní prodává v aukčních domech jako umělecká díla za stovky tisíc korun. Dánský design se však neustále vyvíjí a současný krásný dánský nábytek, šperky a další designové předměty mají velmi široké cenové rozpětí.

canal boat in the heart of Copenhagen with famous architecture
Projížďky po kanálech

Like many Northern European cities where waterways were constructed in centuries past, canal tours a wonderful way of seeing the city.

Many local folks take the tour to get an opportunity to see their capital from a different perspective.

Highlight of the tours include, Amalienborg Palace, Christiansborg Palace, the Copenhagen Opera House, the Black Diamond Library and obviously, the Little Mermaid.

 muž dělat kávu v kavárně
Severská kuchyně

Vyzkoušejte, jak chutná nový trend severské kuchyně, který je rozšířen v dánské Kodani i zbytku Skandinávie.

V restauracích po celém městě, které připravují výhradně dánské pokrmy, budete mít možnost ochutnat nově objevenou dánskou kuchyni. A rozhodně platí, že není lepší místo, kde si dopřát tento autentický kulinářský zážitek, než ve městě, v němž poznala světlo světa. Okuste lahodné menu v proslulých restauracích oceněných michelinskými hvězdami nebo se pohodlně usaďte v některé z místních, střízlivě vybavených jídelen nabízejících pokrmy inspirované tradiční dánskou a novou kuchyní.

 lidé tančí na festivalu
Danish Festivals

Experience a wealth of cultural events when you visit Copenhagen which take place year round. If music, film and art festivals are your thing then you'll never get bored in the Danish capital.

 

The city is famous for its strong cultural scene and this makes it one of the most interesting capitals in Scandinavia. Some of Europe’s largest music festivals are held in and around Copenhagen, like Roskilde and Copenhell, which attract music lovers from all over the globe.