Zarezervovat

Lidová republika Cork

Možná vás napadá, proč je Cork láskyplně označován jako „lidová republika“.

Mezi hlavním městem, Dublinem, a Corkem panuje dlouholetá rivalita. Někteří obyvatelé Corku (neboli Corčáci, jak jim Irové říkají) si myslí, že se poněkud liší od zbytku Irska. Vede je k tomu to, že Cork byl hlavním městem povstalců v občanské válce, a sami se označují jako rebelové. S ohledem na to nedávno Cork získal novou přezdívku „skutečné hlavní město“. Tak proč si nevybrat tričko s nadneseným nápisem „Lidová republika Cork“?


Zavřete detail starého tradičního dřevěného vozíku plného čerstvé zeleniny na anglickém trhu ve městě Cork.
Stará anglická tržnice

Návštěva Corku by nebyla úplná bez procházky kolem Staré anglické tržnice, kde se prodává úžasné zboží z celého světa. Pro ty z vás, kteří obdivujete slavné šéfkuchaře původem z Anglie, toto o tržnici pronesl Rick Stein: „Řekl bych, že je to nejlepší krytá tržnice ve Velké Británii a Irsku.“

To je pozoruhodné tvrzení, když vezmeme v potaz všechny konkurenční tržnice, namátkou třeba v Dublinu, Belfastu, Londýně a Edinburghu. Tržnice se nachází přímo v centru Corku a je zastřešená, což znamená, že je kompletně krytá a chráněna před nevlídným irským počasím. Ve Staré anglické tržnici se prodává zboží od roku 1788. Jedná se tedy o jednu z nejstarších městských tržnic tohoto druhu na světě!

 Čerstvě opečený losos s ředkvičkami a limetkovou šťávou
Restaurace Ivory Tower

Jiná, odvážná, výstřední, mimořádná a rozhodně jedna z nejzajímavějších restaurací v Corku. Vlastní a vede ji slavný šéfkuchař Seamus O’Connell, který se narodil a vyrostl v Arizoně, ale pracoval v kuchyních po celém světě.

To ho inspirovalo k sestavení celosvětově zaměřeného menu a přípravě jídla v restauraci Ivory Tower, která funguje od roku 1993. K pokrmům, které byste měli vyzkoušet, patří jeho Japonskem ovlivněné asijské ochutnávkové menu, chutná brazilská kuchyně nebo velkolepé tradiční irské jídlo sestávající z osmi chodů, které se podává během léta.

 Burchette na dřevěném talíři s artyčoky srdce a červené papriky.
Café Paradiso

Úžasné místo nacházející se poblíž historické univerzity University College Cork. Od roku 1993 nabízí tato restaurace výborná vegetariánská jídla a dokázala podstatně změnit názor na jídlo v Corku a dokonce celkový irský postoj k bezmasým pokrmům a zdravému stravování.

Zdejší jídlo je tak přesvědčivé, že majitel restaurace, Dennis Cotter, vydal celé 4 knihy receptů, aby ho zpřístupnil co největšímu počtu lidí. Klíčem k úspěchu je používání místních surovin a neustále se vyvíjející menu, které je pravidelně obměňováno. Okouzlující výhled na řeku Lee taky není vůbec špatný.

 skupina přátel v Franciscan Well Brewery baru, která si opékala pintami.
Franciscan Well Brewery

Zastavte se v jedné z nejoblíbenějších hospod, která je současně i mikropivovarem. Je to skvělé místo, pokud máte rádi ručně vyráběné pivo. Přímo ze stěn této oblíbené nálevny, založené v roce 1998, na vás dýchá historie. Byla postavena na místě, kde stál starý františkánský klášter a studna pocházející z roku 1219.

Vyzkoušejte zbožňované pivo Rebel Red Ale, Blarney Blonde nebo místní oblíbený Shandon Stout, který je pojmenován po Shandonských zvonech, jejichž zvonění se dá v hospodě slyšet.

 Abstraktní obrázek šálku kávy na stole v dublinské kavárně.
Farmgate Café

Tuto úžasnou malou kavárnu najdete v mezipatře slavné corkské Anglické tržnice, kterou jsme zmínili dříve. Je to místo jako stvořené k odpočinku při procházce po tržnici, kde si můžete dopřát svou ranní kávu, odpolední čaj nebo cokoli mezi tím.

Na jídelním lístku jsou slavná místní jídla včetně irského jelita s dršťkami a cibulí (zvaného drisheen), které patří k místním pochoutkám. Na stěnách je vyobrazeno místní umění a poezie. Pokud rádi pozorujete okolí, můžete si najít místečko s výhledem na rušnou tržnici, nebo si sednout do jídelny, kde vás nic nebude rušit při konzumaci lahůdek.

 Židle v centru pozornosti v centru divadelní scény.
Crane Lane Theatre

Tato dobře zavedená corkská instituce je místem, kde se pořádají živá hudební vystoupení všeho druhu. Funguje od 20. let 20. století a nachází se v dechberoucí budově postavené ve stylu art deco. Ze třetiny je to country klub, ze třetiny kabaret a ze třetiny taneční sál, což z Crane Lane Theatre dělá vskutku velmi různorodé místo!

V létě si můžete ve městě odpočinout na některé z velmi oblíbených pivních zahrádek v samém srdci Corku. Majitelé nám řekli: „Pokud by byl zpěvák a autor textů Tom Waits občanem Corku a chtěl by si otevřít moderní noční bar a hudební klub, vypadal by přesně jako Crane Lane“.