Zarezervovat

Objevte Skotsko, domov tartanu a whiskey

Skotsko má všechno: světově proslulé scenérie, úchvatnou kulturu a velkolepé dědictví.

Když se řekne Skotsko, napadne vás tartan, whiskey, lochnesská příšera a muži v kiltech soutěžící v házení klády. V této úžasně rozmanité a fascinující zemi je však stále co objevovat.   Poznejte samotný královský Edinburgh, který je prodchnutý historií, nakupujte a bavte se v ulicích zcela jedinečného Glasgow, nechte se ohromit závratnými výškami Skotské vysočiny nebo navštivte odlehlé ostrovy na západním pobřeží.


 Edinburgh s jeho starobylou budovou při západu slunce.
Královský Edinburgh

Královský Edinburgh, posazený mezi vyhaslými sopkami, je překrásné hlavní město Skotska s fascinující historií a kulturou a kosmopolitní atmosférou.  

 

Projděte se po Královské míli, kolem majestátních pískovcových budov k edinburskému hradu, který pochází z 12. století a odkud budete mít působivý výhled na město a mnoho jeho parků.  Jedná se o moderní město známé díky umění, literatuře, festivalům, zábavě a hudbě.

glasgow
nebroušený diamant Glasgow

Glasgow je jako neopracovaný diamant: originální, poutavý a kreativní, s energickou městskou atmosférou, kterou musíte zažít, abyste uvěřili.   Říká se, že Glasgow dělají lidé – jejich přátelskost je legendární.  

 

Ve dne i v noci nabízí spoustu možností, každý si najde něco svého: vychutnejte si všudypřítomný úžasný styl Charlese Rennieho Mackintoshe, nakupujte do sytosti, vychutnejte si víno a kuchyni špičkových restaurací nebo se bavte s místními až do časného rána.

 Pokud chcete dostat pryč od všeho a vidět divokost Skotska pak budete muset navštívit Isle of Skye
Nádhera západního pobřeží

Žádný výlet do Skotska by nebyl úplný bez návštěvy západního pobřeží a jeho krásných ostrovů.  Ostrov Skye jednoduše musíte vidět – nabízí jedny z nejpůsobivějších scenérií v celém Spojeném království.  Je největším ostrovem skotských Vnitřních Hebrid a jeho název se odvozuje od vikingského slova „Sküyo“, což znamená „Ostrov mraků“, kvůli tamním hustým mlhám.

 

Pro milovníky přírody představuje skutečný ráj na zemi. Na tomto 50 mil dlouhém a 15 mil širokém ostrově najdete divokou, drsnou horskou krajinu a bujná zelená údolí, ohromující soutěsky, působivé vodopády, pralesy i dlouhé bílé písečné pláže.

Ben Nevis Scotland
Mocný Ben Nevis

Ben Nevis, kterému se láskyplně říká „Ben“, leží na západním okraji Grampian nedaleko městečka Fort William a je nevyšší horou na ostrově Velká Británie.  Jeho vrchol sahá do výšky 1 344 metrů nad mořem.

 

Pokud máte dost odvahy a pokusíte se na něj vystoupit, z jižní strany z údolí Glen Nevis k němu vede dobře zpevněná horská stezka.   Celkový výstup je dlouhý 16 km, a pokud jste v dobré kondici, trvá 8 hodin.  Tip pro všechny turisty: buďte dobře připraveni! Vezměte si s sebou dostatek jídla, vody a teplého oblečení, protože počasí se na Skotské vysočině může rychle měnit.

Jezera

Věřte tomu nebo ne, ve Skotsku si můžete vybrat z ohromujících 31 000 jezer.  První člověk, který je všechny navštíví, by měl dostat ocenění!  Tady je několik z nich, které určitě stojí za to vidět. 

 

  • Loch Ness, s příšerou!  Leží nedaleko Inverness a obklopuje ho nádherná poklidná krajina
  • Loch Fyne je nejdelší skotský mořský záliv a žijí v něm žraloci, delfíni, žraloci velicí, vydry a tuleni
  • Loch Lomand je skvělé pro rybaření, plavání, kanoistiku a vyjížďky na loďkách a leží v dostupné vzdálenosti od Glasgow
  • Loch Awe nedaleko města Oban zdobí dramatický horizont a na jeho březích leží nádherný hrad Kilchurn Castle
  • Loch Katrine, mladší sestra jezera Loch Lomand, je tichým místem, které měla v oblibě královna Viktorie

 Starověký hrad posazený na okraji útesu ve Skotsku.
Hradní stezka

Zařaďte do itineráře své dovolené hradní stezku, kterou najdete v Aberdeenshire na severovýchodě země.  Tato jedinečná cesta vám umožní navštívit 18 nejznámějších a nejúchvatnějších skotských hradů.  Tady je výběr těch nejlepších;

 

  • Delgatie Castle je velkolepá zřícenina, která se tyčí na vrcholu útesu 50 metrů nad hladinou Severního moře
  • Drum Castle je jedna z nejstarších skotských tvrzí, jejíž počátky sahají do 14. století 
  • Crathes Castle má krásně opečovávané okolí a straší v něm dáma v zelených šatech
  • Castle Fraser, jeden z největších hradů v Aberdeenshire, je známý působivou velkou síní
  • Delgatie Castle je pokladem z 11. století a nabízí úžasný vhled do života v dávné minulosti

Cesta na sever

Když se vydáte od Inverness na sever, uvidíte, jak se krajina mění v divokou horskou a čím dál řidčeji obydlenou divočinu.  Severní vysočina je oddělena masivním prastarým zlomem Glen More, což v gaelštině znamená „Velká strž“. Tato impozantní, drsně krásná země vám vyrazí dech a budete se do ní chtít vracet každý rok.

 

Na severním pobřeží najdete světově proslulé město surfařů Thurso.  Zde uvidíte odvážné milovníky adrenalinu pohupující se ve studených vlnách Severního moře a čekající na příval ideálních vln. Západně od Thurso se nachází nejkrásnější, nejodlehlejší a nejvzdálenější horská krajina s dobře udržovanými (a prázdnými) silnicemi – splněný sen pro toho, kdo si chce užít dokonalou projížďku Skotskem.