Zarezervovat

Objevte Skotsko, domov tartanu a whiskey

Skotsko má všechno: světově proslulé scenérie, úchvatnou kulturu a velkolepé dědictví.

Když se řekne Skotsko, napadne vás tartan, whiskey, lochnesská příšera a muži v kiltech soutěžící v házení klády. V této úžasně rozmanité a fascinující zemi je však stále co objevovat.   Poznejte samotný královský Edinburgh, který je prodchnutý historií, nakupujte a bavte se v ulicích zcela jedinečného Glasgow, nechte se ohromit závratnými výškami Skotské vysočiny nebo navštivte odlehlé ostrovy na západním pobřeží.


Královský Edinburgh

Královský Edinburgh, posazený mezi vyhaslými sopkami, je překrásné hlavní město Skotska s fascinující historií a kulturou a kosmopolitní atmosférou.  

 

Projděte se po Královské míli, kolem majestátních pískovcových budov k edinburskému hradu, který pochází z 12. století a odkud budete mít působivý výhled na město a mnoho jeho parků.  Jedná se o moderní město známé díky umění, literatuře, festivalům, zábavě a hudbě.

glasgow
nebroušený diamant Glasgow

Glasgow je jako neopracovaný diamant: originální, poutavý a kreativní, s energickou městskou atmosférou, kterou musíte zažít, abyste uvěřili.   Říká se, že Glasgow dělají lidé – jejich přátelskost je legendární.  

 

Ve dne i v noci nabízí spoustu možností, každý si najde něco svého: vychutnejte si všudypřítomný úžasný styl Charlese Rennieho Mackintoshe, nakupujte do sytosti, vychutnejte si víno a kuchyni špičkových restaurací nebo se bavte s místními až do časného rána.

skye
Nádhera západního pobřeží

Žádný výlet do Skotska by nebyl úplný bez návštěvy západního pobřeží a jeho krásných ostrovů.  Ostrov Skye jednoduše musíte vidět – nabízí jedny z nejpůsobivějších scenérií v celém Spojeném království.  Je největším ostrovem skotských Vnitřních Hebrid a jeho název se odvozuje od vikingského slova „Sküyo“, což znamená „Ostrov mraků“, kvůli tamním hustým mlhám.

 

Pro milovníky přírody představuje skutečný ráj na zemi. Na tomto 50 mil dlouhém a 15 mil širokém ostrově najdete divokou, drsnou horskou krajinu a bujná zelená údolí, ohromující soutěsky, působivé vodopády, pralesy i dlouhé bílé písečné pláže.

ben nevis
Mocný Ben Nevis

Ben Nevis, kterému se láskyplně říká „Ben“, leží na západním okraji Grampian nedaleko městečka Fort William a je nevyšší horou na ostrově Velká Británie.  Jeho vrchol sahá do výšky 1 344 metrů nad mořem.

 

Pokud máte dost odvahy a pokusíte se na něj vystoupit, z jižní strany z údolí Glen Nevis k němu vede dobře zpevněná horská stezka.   Celkový výstup je dlouhý 16 km, a pokud jste v dobré kondici, trvá 8 hodin.  Tip pro všechny turisty: buďte dobře připraveni! Vezměte si s sebou dostatek jídla, vody a teplého oblečení, protože počasí se na Skotské vysočině může rychle měnit.

Jezera

Věřte tomu nebo ne, ve Skotsku si můžete vybrat z ohromujících 31 000 jezer.  První člověk, který je všechny navštíví, by měl dostat ocenění!  Tady je několik z nich, které určitě stojí za to vidět. 

 

  • Loch Ness, s příšerou!  Leží nedaleko Inverness a obklopuje ho nádherná poklidná krajina
  • Loch Fyne je nejdelší skotský mořský záliv a žijí v něm žraloci, delfíni, žraloci velicí, vydry a tuleni
  • Loch Lomand je skvělé pro rybaření, plavání, kanoistiku a vyjížďky na loďkách a leží v dostupné vzdálenosti od Glasgow
  • Loch Awe nedaleko města Oban zdobí dramatický horizont a na jeho březích leží nádherný hrad Kilchurn Castle
  • Loch Katrine, mladší sestra jezera Loch Lomand, je tichým místem, které měla v oblibě královna Viktorie

Hradní stezka

Zařaďte do itineráře své dovolené hradní stezku, kterou najdete v Aberdeenshire na severovýchodě země.  Tato jedinečná cesta vám umožní navštívit 18 nejznámějších a nejúchvatnějších skotských hradů.  Tady je výběr těch nejlepších;

 

  • Delgatie Castle je velkolepá zřícenina, která se tyčí na vrcholu útesu 50 metrů nad hladinou Severního moře
  • Drum Castle je jedna z nejstarších skotských tvrzí, jejíž počátky sahají do 14. století 
  • Crathes Castle má krásně opečovávané okolí a straší v něm dáma v zelených šatech
  • Castle Fraser, jeden z největších hradů v Aberdeenshire, je známý působivou velkou síní
  • Delgatie Castle je pokladem z 11. století a nabízí úžasný vhled do života v dávné minulosti

Cesta na sever

Když se vydáte od Inverness na sever, uvidíte, jak se krajina mění v divokou horskou a čím dál řidčeji obydlenou divočinu.  Severní vysočina je oddělena masivním prastarým zlomem Glen More, což v gaelštině znamená „Velká strž“. Tato impozantní, drsně krásná země vám vyrazí dech a budete se do ní chtít vracet každý rok.

 

Na severním pobřeží najdete světově proslulé město surfařů Thurso.  Zde uvidíte odvážné milovníky adrenalinu pohupující se ve studených vlnách Severního moře a čekající na příval ideálních vln. Západně od Thurso se nachází nejkrásnější, nejodlehlejší a nejvzdálenější horská krajina s dobře udržovanými (a prázdnými) silnicemi – splněný sen pro toho, kdo si chce užít dokonalou projížďku Skotskem.