Zarezervovat

Oslo

Kosmopolitní hlavní město Norska

Metropolitní hlavní město Oslo je moderní, progresivní kosmopolitní centrum, které je plné zelených ploch. Je v něm také spousta prvotřídní architektury, muzeí, restaurací a obchodů. V posledních deseti letech bylo Oslo jedním z nejrychleji se rozvíjejících měst nabité energií z nově vznikajících čtvrtí s nejmodernějším jídlem, módou a kreativním uměním.

Oslo je ukryto mezi zátokou Oslofjord a lesnatými kopci. Díky své snaze o zachování okolních přírodních oblastí a snižování znečištění bylo prohlášeno Evropským zeleným městem roku 2019. Centrum města je nevelké a můžete ho snadno a bezpečně projet na kole nebo projít pěšky. Má dobře fungující systém veřejné dopravy, takže se všude dostanete bez auta!

Město se momentálně snaží získat certifikované označení Sustainable Destination (udržitelná destinace). Jedná se o uznání udělované destinacím, které se systematicky snaží snížit negativní dopad cestovního ruchu na životní prostředí.


 Lyžařské skoky a muzeum Holmenkollen jsou základním městským hlášením v Oslu.
Holmenkollen

Norsko je zemí zimních sportů a výjimkou není ani hlavní město. Komu nechybí odvaha, ten by se měl v rámci návštěvy Osla rozhodně vyšplhat na lyžařské můstky v Holmenkollenu a podívat se do muzea. V té závratné výšce budete mít město jako na dlani a ještě se dozvíte spoustu zajímavostí o historii sjezdového lyžování a o slavném norském polárníkovi Amundsenovi.

Výlet do Holmenkollenu doporučujeme i cestovatelům, které představa skoku z můstku ani trochu neláká.

 velký pól a modrá obloha
Vigeland

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Norsku je Vigelandsparken, unikátní park plný soch, v němž je rozmístěno přes 200 plastik Gustava Vigelanda. Sochy jsou ze žuly, bronzu a železa a zájemci o umění si je v parku mohou prohlížet celoročně.

 The Scream painting by Munch
Munchovo muzeum

Vynechat byste neměli ani světoznámé Munchovo muzeum, které vystavuje více než polovinu kompletního díla expresionistického umělce Edvarda Muncha, včetně verze jeho nejproslulejšího obrazu „Výkřik“.

V muzeu se můžete seznámit se životem tohoto avantgardního malíře a také se zúčastnit některé z mnoha akcí, které muzeum pořádá – koncertu, projekce či semináře.

 Dáma se usmívá na osobu platící za zboží kartou.
Nákupy

Milovníci nákupů by neměli minout hlavní tepnu města, ulici Karla Johana, kterou lemují prodejny mezinárodních značek, butiky návrhářů a obchody s dostupnější módou.

Možná však zajímavější obchůdky najdete v menších, postranních uličkách, kde mají krámky místní oděvní značky, řemeslníci a originální tvůrci.

 Opera na břehu fjordu v Oslu
Opera

Opera se hned po svém slavnostním otevření v roce 2008 stala jednou z nejznámějších staveb v Oslu. Je inspirována přísnou, chladnou krásou ledovců a návštěvníkům, kteří vystoupají na terasu a na střechu, skýtá fantastický výhled. Za slunečného dne tu potkáte mnoho Norů a dalších turistů, kteří si sem přijdou vychutnat krásné počasí a vyhlídku na město. V budově opery se konají operní a baletní představení světové úrovně.