Zarezervovat

Navštivte Lotyšsko

Naše trajekty ze severního Německa a jižního Švédska představují nejlepší způsob, jak zahájit vaše lotyšské dobrodružství

Lotyšsko patří mezi baltské státy severní Evropy. Hraničí s Estonskem, Litvou, Ruskem a Běloruskem a je lemováno Baltským mořem. Jedním z hlavních turistických lákadel této země je hlavní město Riga, které má více než osmisetletou historii a patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Návštěvníci si mohou užít nespoutanou krásu lotyšského nedotčeného pobřeží, které se táhne v délce 500 kilometrů a tvoří ho zejména bílé písečné pláže. Lesy pokrývají přibližně polovinu rozlohy Lotyšska, proto zde najdete úžasné přírodní stezky a národní parky, které se skvěle hodí k turistice a cyklistice.


 žena na pláži se západem slunce nad mořem
Pobřeží Baltského moře pro plážové povaleče

Jūrmala
Kdo navštíví Rigu, nesmí vynechat městečko Jūrmala, které je snadno dostupné vlakem. Jízda trvá pouhých 30 minut. Bílé písečné pláže, v jejichž pozadí stojí přirozené borovicové lesy, jsou prostě úchvatné. Návštěva pláže však není to jediné, co můžete v Jūrmale dělat. Ulice Jomas patří k nejstarším ve městě a je lemována restauracemi, letními terasami, hotely a kavárnami. Název Jūrmala se dá z lotyštiny volně přeložit jako „rovnoběžky mezi písečnými dunami“. Ulice pro pěší má něco přes kilometr a stojí za to si ji celou projít.

Jūrkalne
Tady najdete jedno z nejmalebnějších pobřeží celého Baltského moře. Je tvořeno dlouhými, opuštěnými písečnými plážemi, přirozenými borovicovými lesy a 20 metrů vysokými mořskými břehy. Vesnice Jūrkalne je překrásná a leží přibližně 55 kilometrů jižně od přístavu Ventspils. Původně se jmenovala Felixberg (Šťastná hora). Tak ji v 17. století pojmenovali němečtí obyvatelé Pobaltí, ale v roce 1925 byla přejmenována na Jūrkalne.

Pláž Ventspils
Pláž označená modrou vlajkou ve Ventspils se táhne v délce 1,2 kilometru a tvoří ji 80 metrů široké bílé písečné duny, které na některých místech dosahují výšky 9 metrů. Hned vedle hlavní pláže je jižní molo s 19metrovou rozhlednou nabízející ohromující výhled na celé Pobaltí. Na 500 metrů dlouhé pláži speciálně vyhrazené surfařům si můžete půjčit surfařské prkno a neoprenový oblek a svézt se na vlnách Baltského moře. Vzhůru do vln!


 hory, mraky a slunce
Vidzeme

Vydejte se do regionu Vidzeme v severním Lotyšsku, jehož dominantou je údolí Gauja formované stejnojmennou řekou. Je zde největší koncentrace hradů a zámků nejen v Lotyšsku, ale v celé východní Evropě. Můžete objevovat desítky kamenných hradů a prastarých zřícenin a projíždět se po klikatých venkovských silničkách vedoucích přes vlnité kopce, říční rokle a údolí podél břehů řeky Gauji.

Úchvatný hrad Sigulda, postavený na vrcholu kopce ve 13. století, nabízí dechberoucí výhled na celou oblast. Je to dokonalé místo, kde se můžete dozvědět něco o historii země, a když budete mít štěstí, zažijete některý z venkovních koncertů pořádaných v letních měsících.

Region doporučujeme také navštívit těm, kdo touží po zážitcích při outdoorových extrémních sportech, jako je běh v terénu, jízda na horském kole, turistika, horolezectví, canyoning nebo silniční či horská cyklistika.


 Panoramatický pohled na Rigu v Lotyšsku
Riga, město ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO

Riga je největším a také hlavním městem Lotyšska a byla vybudována na břehu Baltského moře. Dokonale se v ní snoubí místní tradice, bohatá historie a kousavý klid.

Riga má dlouhou a bouřlivou historii, která začala před více než 800 lety. Obsadil a vyplenil ji Řád německých rytířů, švédští králové i komunistický Sovětský svaz, a to vše na ní zanechalo svůj jedinečný otisk. V dnešní době je lotyšské hlavní město vzrušující evropskou metropolí nacházející se na rozmezí východní a severní Evropy.

Architektonicky je Riga skrytým drahokamem s jednou z nejbohatších přehlídek secesních budov na světě lemujících velké bulváry. To je jeden z důvodů, proč toto město získalo v roce 1997 status světového kulturního dědictví UNESCO. Vydejte se na toulky po ulicích z kamenných kostek, ochutnávejte lahodnou kávu, pivo a místní kuchyni, objevujte řadu gotických věžiček a kochejte se úžasnými pohledy na řeku v evropském hlavním městě Wi-Fi. To proto, že je tu téměř tisíc bezplatných hotspotů, díky nimž můžete být neustále online!


 lesknoucí se kopule na kostele v Lipsku
Liepāja

Mezi Baltským mořem a břehy jezera Liepāja se krásně vyjímá stejnojmenné město, které má bohatou uměleckou i kulturní historii. Po celý rok se v něm pořádá spousta událostí, mezi něž lze zařadit výstavy místních umělců, vystoupení mezinárodně uznávaných umělců, koncerty klasické hudby a velké plážové festivaly.

Karosta
Severně odsud byla v letech 1890–1906 ruským carem Alexandrem III. vybudována námořní základna Karosta. Později, v dobách nejtužší vlády sovětských komunistů, sloužila jako základna sovětské baltské flotily. Nyní je z ní oblíbená destinace vyhledávaná turisty a umělci kvůli svým jedinečným výhledům na moře a na částečně zničené pevnosti na baltském pobřeží.

Námořní katedrála svatého Mikuláše
Byla vystavěna v centru města kolem roku 1900 podle návrhu V. Kosjakova ve stylu tradičních ruských kostelů 17. století s centrálním dómem symbolizujícím Krista a čtyřmi menšími dómy symbolizujícími čtyři apoštoly. Základní kámen byl položen za přítomnosti ruského cara Mikuláše II.

Stejně jako Riga má i Liepāja vynikající vzdušné, pozemní i námořní dopravní spojení. Trajekty společnosti Stena Line sem jezdí několikrát týdně z Travemünde v severním Německu. Pokud do města připlujete na jachtě, můžete kotvit v Obchodním kanále v samotném středu města!