Cestujte trajektem – Litva již čeká!

Prozkoumejte v Litvě jinou krajinu

 

Litva je sice malá co do velikosti, ale přesto není troufalé ji nazvat malým klenotem. Je toho zde spousta k vidění a země je také velmi pohostinná – což je přesně to, co potřebujete po dnech strávených průzkumem jejích planin, lesů a jezer. Stejně jako Lotyšsko má i Litva několik pláží s bílým pískem, které jsou v létě velmi oblíbené. Ale jedním z geografických unikátů Litvy, který sdílí pouze s Kaliningradskou oblastí, je Kurská kosa...

 

Nejsevernější polovina úchvatné Kurské kosy se technicky vzato nachází v Litvě, ale není s ní spojena pevninou, takže k její návštěvě je třeba absolvovat krátký přejezd trajektem z Klaipėdy do Smiltynė. Doporučujeme cestovat autem, abyste z tohoto 100 km dlouhého poloostrova viděli co nejvíce – nebo si po příjezdu do Nidy můžete půjčit kolo. V Nidě se nachází písečná duna Parnidžio kopa, na kterou můžete vystoupat a z vrcholku si vychutnat úžasný výhled. Díky svému jedinečnému ekosystému a neuvěřitelným přírodním krásám je Kurská kosa zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

 

V Nidě se nachází také Kulturní centrum Thomase Manna, nejnavštěvovanější muzeum v Litvě. Je věnováno památce slavného německého spisovatele a slouží jako fórum pro kulturní a vědecká setkání. Svými aktivitami podporuje dobré sousedské vztahy, humanismus a kosmopolitismus.

 

Klaipėda je přístavní město, v jehož historickém centru najdeme malebné dřevěné budovy v německém stylu z 18. století a také neoklasicistní Činoherní divadlo, kde se po celý rok konají koncerty. Dlážděné Divadelní náměstí je ideálním místem k pozorování lidí, protože právě zde se jich shromažďují davy, aby si užily hezký den ve městě. V Klaipėdě se nachází také oblíbené Litevské mořské muzeum, jediné svého druhu v Pobaltí, kde najdete více než 100 000 živočichů a exponátů, včetně tučňáků a delfinária.

 

Hlavní město Litvy, Vilnius, leží na jihovýchodě země. Jde o největší staré barokní město ve východní Evropě a nabízí vše, co byste mohli k pohodlnému pobytu v tomto historickém městě s jedinečnou moderní atmosférou potřebovat.

 

Jen o něco západněji a téměř uprostřed Litvy leží město Kaunas – Evropské hlavní město kultury pro rok 2022. Pro město jde o vzrušující období, které slibuje 52 týdnů plných kulturních a uměleckých akcí, které mají znamenat začátek nové tvůrčí éry. Pokud někdy byl ideální čas k objevování Kaunasu, pak je to právě teď!

 

Litva je také oblíbená mezi gurmány, kteří sem jezdí za jedinečnou nabídkou chutí a vůní. Kepta Duona jsou smažené chlebové tyčinky – samozřejmě vyrobené ze slavného žitného chleba – které skvěle fungují jako občerstvení v barech. Cepelinai jsou pak bramborové knedlíky plněné masem, které se rychle připraví a skvěle vás zasytí, a můžeme doporučit i Kibinai, ideální pečivo na svačinku, které si můžete koupit v pouličním stánku nebo pekárně. Pro milovníky sýrů je Litva doslova rájem a nejlépe si sýr vychutnáte v kombinaci s místním medem. A pokud máte chuť na sladké, musíte ochutnat šakotis, tradiční polsko-litevskou obdobu trdelníku, která se peče ve vrstvách nad ohněm.

Prozkoumejte v Litvě jinou krajinu

 

Litva je sice malá co do velikosti, ale přesto není troufalé ji nazvat malým klenotem. Je toho zde spousta k vidění a země je také velmi pohostinná – což je přesně to, co potřebujete po dnech strávených průzkumem jejích planin, lesů a jezer. Stejně jako Lotyšsko má i Litva několik pláží s bílým pískem, které jsou v létě velmi oblíbené. Ale jedním...

Číst více Číst méně

Vyberte si trasu...

Užijte si výlet do Litvy

Od 86 € jednosměrně, auto, řidič a sedadlo

Umístění přístavů

Mapa zobrazující trasy a přístavy do a z Lotyšska
Mapa zobrazující trasy a přístavy do a z Lotyšska

Přístav Ventspils se nachází necelý kilometr od centra města ve staré části města u řeky Venty. Do přístavu se snadno dostanete autem po dálnici E22 a meziměstské autobusy přijíždějí na autobusové nádraží Ventspils, které se nachází pouhých 7 minut chůze od přístavu.

Přístav Liepāja je snadno dostupný ze silnice A9 z východu nebo ze silnice A11 z jihu Lotyšska a nachází se necelých 30 minut chůze od vlakového nádraží Liepāja.

Vybrané destinace

Vyberte si trasu...

Užijte si výlet do Litvy

Od 86 € jednosměrně, auto, řidič a sedadlo

Odjezd
Návrat

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.