Cestujte trajektem – Litva již čeká!

Prozkoumejte v Litvě jinou krajinu!

 

Litva je sice malá co do velikosti, ale přesto není troufalé ji nazvat malým klenotem. Je toho zde spousta k vidění a země je také velmi pohostinná – což je přesně to, co potřebujete po dnech strávených průzkumem jejích planin, lesů a jezer. Stejně jako Lotyšsko má i Litva několik pláží s bílým pískem, které jsou v létě velmi oblíbené. Ale jedním z geografických unikátů Litvy, který sdílí pouze s Kaliningradskou oblastí, je Kurská kosa...

 

Nejsevernější polovina úchvatné Kurské kosy se technicky vzato nachází v Litvě, ale není s ní spojena pevninou, takže k její návštěvě je třeba absolvovat krátký přejezd trajektem z Klaipėdy do Smiltynė. Doporučujeme cestovat autem, abyste z tohoto 100 km dlouhého poloostrova viděli co nejvíce – nebo si po příjezdu do Nidy můžete půjčit kolo. V Nidě se nachází písečná duna Parnidžio kopa, na kterou můžete vystoupat a z vrcholku si vychutnat úžasný výhled. Díky svému jedinečnému ekosystému a neuvěřitelným přírodním krásám je Kurská kosa zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

 

V Nidě se nachází také Kulturní centrum Thomase Manna, nejnavštěvovanější muzeum v Litvě. Je věnováno památce slavného německého spisovatele a slouží jako fórum pro kulturní a vědecká setkání. Svými aktivitami podporuje dobré sousedské vztahy, humanismus a kosmopolitismus.

 

Klaipėda je přístavní město, v jehož historickém centru najdeme malebné dřevěné budovy v německém stylu z 18. století a také neoklasicistní Činoherní divadlo, kde se po celý rok konají koncerty. Dlážděné Divadelní náměstí je ideálním místem k pozorování lidí, protože právě zde se jich shromažďují davy, aby si užily hezký den ve městě. V Klaipėdě se nachází také oblíbené Litevské mořské muzeum, jediné svého druhu v Pobaltí, kde najdete více než 100 000 živočichů a exponátů, včetně tučňáků a delfinária.

 

Hlavní město Litvy, Vilnius, leží na jihovýchodě země. Jde o největší staré barokní město ve východní Evropě a nabízí vše, co byste mohli k pohodlnému pobytu v tomto historickém městě s jedinečnou moderní atmosférou potřebovat.

 

Jen o něco západněji a téměř uprostřed Litvy leží město Kaunas – Evropské hlavní město kultury pro rok 2022. Pro město jde o vzrušující období, které slibuje 52 týdnů plných kulturních a uměleckých akcí, které mají znamenat začátek nové tvůrčí éry. Pokud někdy byl ideální čas k objevování Kaunasu, pak je to právě teď!

 

Litva je také oblíbená mezi gurmány, kteří sem jezdí za jedinečnou nabídkou chutí a vůní. Kepta Duona jsou smažené chlebové tyčinky – samozřejmě vyrobené ze slavného žitného chleba – které skvěle fungují jako občerstvení v barech. Cepelinai jsou pak bramborové knedlíky plněné masem, které se rychle připraví a skvěle vás zasytí, a můžeme doporučit i Kibinai, ideální pečivo na svačinku, které si můžete koupit v pouličním stánku nebo pekárně. Pro milovníky sýrů je Litva doslova rájem a nejlépe si sýr vychutnáte v kombinaci s místním medem. A pokud máte chuť na sladké, musíte ochutnat šakotis, tradiční polsko-litevskou obdobu trdelníku, která se peče ve vrstvách nad ohněm.

Prozkoumejte v Litvě jinou krajinu!

 

Litva je sice malá co do velikosti, ale přesto není troufalé ji nazvat malým klenotem. Je toho zde spousta k vidění a země je také velmi pohostinná – což je přesně to, co potřebujete po dnech strávených průzkumem...

Číst více Číst méně

Vyberte si trasu...

Užijte si výlet do Litvy

Od 99 € jednosměrně, auto, řidič a sedadlo

Umístění přístavů

Map showing the routes to and from Latvia
Map showing the routes to and from Latvia

Přístav Ventspils se nachází necelý kilometr od centra města ve staré části města u řeky Venty. Do přístavu se snadno dostanete autem po dálnici E22 a meziměstské autobusy přijíždějí na autobusové nádraží Ventspils, které se nachází pouhých 7 minut chůze od přístavu.

Přístav Liepāja je snadno dostupný ze silnice A9 z východu nebo ze silnice A11 z jihu Lotyšska a nachází se necelých 30 minut chůze od vlakového nádraží Liepāja.

Vybrané destinace

Vyberte si trasu...

Užijte si výlet do Litvy

Od 99 € jednosměrně, auto, řidič a sedadlo

Zákaznický servis

Máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s rezervací? Kontaktujte naši zákaznickou podporu nebo vyhledejte odpovědi na své dotazy v části Často kladené otázky.