Zarezervovat

Počasí v Norsku

 Kdo by si myslel, že Norsko se jako skandinávská země vyznačuje pouze tuhou krutou zimou, mýlil by se. Počasí v Norsku je oteplováno Golfským proudem, tudíž zde není tak velká zima jako v jiných oblastech se stejnou zeměpisnou polohou. Klima je tu mírné, na severu subarktické, na jihu přímořské. Vliv na tamější počasí má však i nadmořská výška. Norské počasí je obecně velmi proměnlivé a někdy se přirovnává k nestálému počasí např. ve Velké Británii.

 


 Severní Norsko je zdaleka největší a nejvíce řídce obydlená část pevninského Norska, a pokrývá více než třetina země
Na pobřeží

Na pobřeží je chladnější léto, mírná zima a velice četné srážky. Atmosférické srážky jsou charakteristické především pro Bergen, druhé největší norské město.

 

V Bergenu údajně prší až 300 dní v roce. Průměrný roční úhrn srážek je v Norsku 2000 mm.  Vybavte se do chladnějšího a vlhčího počasí, než jste zvyklí u nás, neboť zejména na horách se počasí může změnit z hodiny na hodinu.

Norsko je skvělé místo, kam jít na ryby čerstvé vody. Má velké množství samot jezer s množstvím ryb
Regiony

Vnitrozemská část Norska se vyznačuje spíše kontinentálním podnebím. Je tomu tak díky Skandinávskému pohoří, jež zabraňuje oceánským srážkám.

 

Jih Norska je díky zdejšímu nejteplejšímu létu znám jako rekreační oblast, nabízející mnoho chat a dalších odpočinkových objektů.  Východní strana hor se naopak vyznačuje velkým množstvím sněhu.

 Vikingové jsou bojovníci legendy. Jejich skvěle rychlé a lehké lodě mohly být vytažen na břeh tedy potřebovat žádný přístav
Roční Období

Jaro se tu nese ve znamení teplotních rozdílů, a to jak mezi různými částmi země, tak i mezi dnem a nocí. Zatímco začátkem jara se vyskytují nejvyšší teploty na západním pobřeží, v květnu je nejtepleji v jižní části jihovýchodu Norska. Jarní norské počasí je zkrátka velice proměnlivé, potkat vás může sníh stjeně jako pálící slunce.

 

Léto, období dlouhých a jasných dnů, se v Norsku vyznačuje teplotou vzduchu 25°C -30°C a teplotou moře 18°C. Nejtepleji je ve východní části jižních hor. Nicméně i v létě je proměnlivost počasí častá a může být i deštivo.

Norway in Winter
Norskou Zimu

Na podzim se dají naměřit nejvyšší teploty právě na pobřeží, protože teplota moře klesá pomaleji než teplota vzduchu. V září je nejteplejší oblastí záliv Oslofjord, kde se, jak už název napovídá, nachází norská metropole Oslo. Ke konci podzimu je pak nejtepleji na pobřeží Rogaland a Hordaland.

 

Pro norskou zimu je charakteristický sníh. Ve střední a východní kontinentální oblasti mohou teploty dosahovat až -40°C. Na pobřeží je naopak zima mírná, často s vichřicemi a dešťovými přeháňkami.  Ať už se ale do Norska vydáte v kteroukoli roční dobu, tato nádherná skandinávská země vás určitě nezklame.